(дата на записа: 22.04.2024 г., продължителност: 1:35:04)
(всички теми на Vox Nihili – виж тук)
Всички епизоди на Вокс Нихили
може да чуете и в YouTube на този адрес.
——
„КЛИМАТ: делото срещу Швейцария“ (22.04.2024)
Серията „Вокс вириди“ е „зелената издънка“ в поредицата „Вокс нихили“ на Ratio подкаст и Предизвикай правото! Тя има за цел да произведе разговори по част от етическите и философските въпросите, свързани с екологията, енергетиката и климата, както и като цяло с бъдещето на отношенията „човека-природа“.
Любомир Бабуров, Иван Стойнов и Стоян Ставру обсъждат:
– Какво представлява Съдът в Страсбург?
– Защо е важно Решение на Съда в Страсбург от 09.04.2024 г. по делото на Асоциацията на възрастните жени за климата и други срещу Швейцария (жалба № 53600/20), с което се констатира, че Швейцария не е положила достатъчно активни мерки, за да ограничи промените в климата?
– Съществува ли „климатична неприкосновеност“?
– Каква е разликата между делата за околната среда и делата за климата?
– Какви са задълженията на държавите във връзка с промените в климата?
– Как може да се накаже една държава?
– Кои са възрастните дами от Швейцария и какво искат?
– Променя ли се отношението на правото към причинната връзка?
– Превърнаха ли се климатичните промени от научен спор (?) в юридически факт (!)?
– Защо България (за разлика например от Румъния) не участва със становище в делото срещу Швейцария?
– Как ни засяга решението на Съдът в Страсбург нас, българите като граждани на Европа?
– От какво се плашат държавите?
– Кой ще отговаря за изчезващите островни държави?
– Как се носи колективна отговорност?
– В какво се изразява умелия дизайн на заведеното от възрастните дами дело?
– Какво могат да направят оттук нататък националните съдилища по искове за обезщетения за вреди, причинени в резултат от неполагане на достатъчно грижи за ограничаване на негативните промени в климата?
Със свое Решение от 09.04.2024 г. по делото на Асоциацията на възрастните жени за климата и други срещу Швейцария (жалба № 53600/20) Европейският съд в Страсбург констатира, че Швейцария не е положила достатъчно активни мерки, за да ограничи промените в климата, което е нанесло вреди на живеещите в Швейцария възрастни хора, които са пострадали в резултат на горещите вълни, залели страната през средата на второто десетилетие на 21-и век. Делото има прецедентен характер и поставя началото на един нов юридически дебат относно това как отделните държави следва да отговарят за своето бездействие по въпроси, които се смятат за едни от най-важните за бъдещето на човечеството. От философски и политически разговорът за разпределението на вредите от неблагоприятните изменения в климата се превърна в юридически казус. Наред са юристите. Ако ви е любопитно да се запознаете с основните тези в това дълго над 200 страници решение, слушате този епизод.
Разговора може да чуете ТУК.
Допълнителни материали:
– Решение на Съда в Страсбург от 09.04.2024 г. по делото на Асоциацията на възрастните жени за климата и други срещу Швейцария (жалба № 53600/20), Лексебра (линк) (линк) (линк);
– KlimaSeniorinnen Schweiz, Climate action (линк);
– KlimaSeniorinnen v. Switzerland – A New Era for Climate Change Protection or Proceeding with the Status Quo?, Helen Arling and Hani Taghavi, EJIL:Talk!, 06.04.2023 (линк).
Представяне на госта:
Доц. д-р Иван Стойнев е магистър по „Право“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2005г.) и магистър по Право на Европейския съюз от Universit? Paris II – Pantheon Assas, Франция (2007г.). През 2011г. защитава с отличие и похвала на журито докторска степен по Право на Европейския съюз в Universit? Paris II – Pantheon Assas, Франция, с тема „Влияние на концентрациите върху изграждането и функционирането на вътрешния енергиен пазар“. Има публикувани редица статии в областта на конкурентното право и енергетиката, като през 2018 г. излиза от печат и първият том от монографичното му изследване, посветено на „Правния режим за защита на конкуренцията в ЕС“. В периода 2012-2015г. съвместно с проф.д.ю.н Атанас СЕМОВ реализира първия за факултета Модул „Жан Монет“ („Европейско ядрено право“), финансиран от Европейската комисия.
1. Всеки има право на зачитане на неговия личен и семеен живот, на неговото жилище и тайната на неговата кореспонденция.
2. Намесата на държавните власти в ползването на това право е недопустима освен в случаите, предвидени в закона и необходими в едно демократично общество в интерес на националната и обществената сигурност или на икономическото благосъстояние на страната, за предотвратяване на безредици или престъпления, за защита на здравето и морала или на правата и свободите на другите.
Член 8 Право на зачитане на личния и семейния живот от Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС), известна още и като Европейска конвенция за правата на човека (ЕКПЧ)