Литература и право

ЛИТЕРАТУРА И ПРАВО“:

трансцидциплинарни диалози

 

Секция „Етически изследвания“ на Института по философия и социология при Българска академия на науките, представлявана от проф. д.н. Стоян Ставру, и катедра „Теория на литературата“ на Факултет по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, представлявана от доц. д-р Камелия Спасова и проф. д-р Дарин Тенев, си партнират в съвместна инициатива под заглавие „Литература и право“, в която се изследват възникващите взаимодействия между художествения текст на литературните произведения и нормативните измерения на поставяните в тях етически и юридически проблеми.

В рамките на проекта са проведени следните научни семинари:

1. Завещанието като литература [10.10.2024] запис

2. Световъртежи на юридическото мислене: когато правото срещне литературата [22.11.2024] запис

3. Пред вратата на закона: входове и изходи [17.01.2025] запис

4. Съдът в българската литература [11.03.2025] запис

5. Свидетелството в литературата и в правото [10.04.2025]

6. “Кой уби нашия баща?” Съдебна грешка и художествена справедливост в Братя Карамазови [05.06.2025]

Художествените произведения са не само средство за естетическо удоволствие, но и огледало на сложни юридически и етически въпроси. Чрез литературата се създават пространства, в които можем да изследваме границите на закона и правосъдието, както и моралните дилеми, пред които са изправени героите. Партньорството има за цел да обедини преподаватели, студенти и изследователи от областите на литературознанието, етиката и правото, за да им предостави възможност за експериментиране с взаимовръзките между художественото слово и правната система. Обект на обсъждане са не само това как литературните произведения изразяват юридически и етически конфликти, но и как те могат да формират и да променят нашето разбиране за правото и справедливостта.

Целта на инициативата е не само задълбочаване на разбирането за това как литературата отразява правните и етическите предизвикателства на своето време, но и създаването на диалог между академичните дисциплини. Семинарите осигуряват трансдисциплинарно пространство за свободна мисъл и критичен анализ, където участниците могат да създават нови изследователски рамки и перспективи.

Проектът включва организирането на лекции и дискусионни семинари, които се провеждат около 3 пъти в рамките на всеки учебен семестър. Планираните лекции и дискусионни семинари са организирани въз основа на различни критерии, като сред възможните формати на семинарите са: а) вплитане на етически, юридически и литературен анализ на конкретни литературни произведения; б) обсъждане на конкретни теми в контекста художествената литература; в) изследване на нормативните рамки, в които функционират различни литературни жанрове; г) моделиране на етическите и литературни измерения на различни типове герои в художествените произведения; д) обсъждане на юридическите, етическите и литературните измерения на съдебния процес.

Предлаганите формати съчетават правен и литературен анализ, като разглеждат произведения, в които героите се изправят пред съдебни процеси или морални дилеми. Така участниците могат да изследват как юридическите норми се вплитат в художествения разказ. Сред основните теми са справедливостта, отговорността, вината, наказанието, властта, бюрокрацията, достъпността на съдебния процес и още много други. Надеждата на организаторите е семинарите да позволят по-дълбоко разбиране на моралните и правни аспекти на тези теми в съвременния контекст.

За контакт: stoyan.stavru@gmail.com