ПОДКАСТ

(дата на записа: 04.11.2024 г., продължителност: 1:32:08)

(всички теми на Vox Nihili – виж тук)

ВИДЕО

 

Всички епизоди на Вокс Нихили

може да чуете и в YouTube на този адрес.

Помилването“ (04.11.2024)

 

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – сега ги пренасяме в аудио и видео формат.

 

Любомир Бабуров, Ива Пушкарова и Стоян Ставру обсъждат:

– Защо държавата помилва?

– Каква е разликата между помилване и реабилитация?

– Каква е разликата между помилване и амнистия?

– Какво му е изключителното (извънредното) на помилването и как президентът (държавният глава) се отнася към компетентностите на съдебната система?

– За кои престъпления не може да се даде помилване?

– Какво означава, че помилването е „право“ на държавния глава?

– Заради кого се поправят хората?

– Поправими ли са престъпниците и какво правим с Морсьо (Чужденецът)?

– Хубаво нещо ли е надеждата и за кого?

– Кои са доживотниците?

– За какво престъпление е помилван Йосиф (и неговите братя) от египетския фараон?

– Прошка ли е помилването?

– Кои са предпоставките, при наличието на които може да се даде помилване?

– Възможно ли е произволно и немотивирано помилване и кой контролира държавния глава?

– Може ли указът за помилване да бъде написан на ръка (и на коляно)?

– Какво представлява индексът на помилване и защо стойностите между 1 и 1.5 са най-предпочитани?

– За кои добри практики по помилване е била похвалена българската държава?

 

Съгласно чл. 74 от Наказателния кодекс на Република България президентът може чрез помилване да опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотния затвор без замяна и доживотния затвор – да опрости или замени. Що за суверенна власт е помилването и защо държавата, дори и когато е организирана като диктатура, има нужда от нея. Какво означава наличието на множество масови помилвания по време на празници или пък липсата на каквато й да е милост от страна на държавата към осъдените? Кога наказателната репресия е толкова нетърпима, че трябва да се откажем от наказанието?За тези и много други въпроси чуйте разговора.

 

Разговора може да чуете ТУК.

 

Допълнителни материали:

Помилването по българското наказателно право и в практиката на държавния глава (книга) Ива Пушкарова, Издателство „Сиела“, 2020 (линк);

Комисия по помилване, Президент на Република България (линк);

Ива Пушкарова: Данните за помилванията са оскъдни, в отчетите всичко е едно и също (текст), Дневник, 02.05.2024 (линк).

 

Представяне на госта:

Доц. д-р Ива Пушкарова е преподавател по наказателно право, международно наказателно право и криминология в СУ „Св. Климент Охридски“. Тя е утвърден изследовател на организираната и транснационалната престъпност, трафика на хора, експлоатационната престъпност, сексуални престъпления, дискриминационна престъпност, непълнолетна престъпност и детското правосъдие, финансова и стопанска престъпност, корупция, системата на наказанията и др. Монографиите ? „Форми на организирана престъпна дейност по НК на Република България”, 2011 г. и „Трафикът на хора”, 2012 г., стават първите цялостни правни изследвания по тези теми у нас, а монографиите „Помилването по българското наказателно право и в практиката на държавния глава“ (2020) и „Наказателноправен отговор срещу изключително тежката престъпност: смъртното наказание, доживотният затвор и доживотният затвор без замяна в България“ (2021 г.) въвеждат първите цялостни типологии на практиката по тези въпроси и представляват принос в международната наука. Носител на наградата за млад учен на годината за 2012 г. на СУ „Св. Климент Охридски”. Дългогодишен външен експерт към Съвета на Европа, Световната банка и Европейската комисия.

От 2012 г. до ноември 2017 г. е Председател на Комисията по помилването към президента на Република България, където въвежда реформи, признати от Европейския съд по правата на човека за най-добра практика. През този период индексът на помилването е 1.2-1.5.

ОТГОВОРИ

Моля напишете Вашия коментар!
Моля напишете Вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.