ПОДКАСТ

(дата на записа: 10.06.2024 г., продължителност: 1:29:13)

(всички теми на Vox Nihili – виж тук)

ВИДЕО

 

Всички епизоди на Вокс Нихили

може да чуете и в YouTube на този адрес.

Критическо мислене“ (10.06.2024)

 

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.

 

Любомир Бабуров, Росен Люцканов и Стоян Ставру обсъждат:

– Има ли разлика между „критическо“ и „критично“ мислене?

– Каква е връзката между мисленето и рефлективността?

– Какви са критериите, които правят мисленето „добро“?

– Има ли връзка между логиката и етиката?

– Кои са границите на критическото мислене?

– Каква е разликата между „здравия разум“ и „критическото мислене“?

– Как трябва да си избираме лютеница?

– Какво прави с нас пропагандата?

– Вярваме ли в доказателствата?

– Къде е истината: в началото (като предпоставка) или в края (като резултат)?

– Как каубоите решават ситуациите на разногласие?

– Защо Христофор Колумб е сгрешил с континентите?

– Кой е хванал Господ за шлифера?

– Как критическото мислене се превръща в конспиративно мислене?

– Как избираме… политиците си?

 

В деня след изборите на народи и евродепутати разговорът ни кръжи около мисленето, за което се смята, че превръща хората в граждани. Търсейки особеностите и предимствата на критическото мислене, с помощта на нашия гост се опитахме да очертаем и неговите граници. Въпреки разликите между магазинния рафт и изборната стая хората правим изборите си въз основа а всевъзможни аргументи и основания. Има ли по-добри причини, за да изберем едно или друго поведение или в крайна сметка всичко е вяра? Къде аксиомите отстъпват пред доказателствата и как доказателствата свършват в аксиоми? Универсално ли е критическото мислене или трябва да бъдем критични и към критическото мислене?

 

Разговора може да чуете ТУК.

 

Допълнителни материали:

Наръчник за критическо мислене (книга), Росен Люцканов, Изток-Запад, 2024 (линк);

Как мислим (книга), Джон Дюи, Минерва, 2022 (линк).

 

Представяне на госта:

Росен Люцканов е доцент в проблемната група по логика към Института по философия и социология (БАН). Дългогодишен хоноруван преподавател в Нов български университет и Пловдивски университет “Свети Паисий Хилендарски”. Преводач на научна литература и научен консултант към издателство “Изток-Запад”.

 

Ако се вярва на Ричард Уейтли и книгата му „Елементи на логиката” (1826), тя някога е имала две лица –била e науката за и изкуството на мисленето. В изминалите от публикуването й почти две столетия сякаш първият от тях е надмогнал и постепенно е задушил първия. Съответно, логиката има все по-малко общо с това как мислят хората (и все повече общо с това как мислят машините). В празнината, оставена от нея, постепенно са се наместили други дисциплини, които претендират да кажат нещо за живото човешко мислене. Критическото мислене, теорията на аргументацията и „новата” реторика претендират, че могат да ни научат да мислим по-добре, да насочат вниманието ни към добрите основания, които ни водят към основателни убеждения. Какво обаче означава да мислиш „критично”? Всяка от споменатите дисциплини предлага собствен отговор на този въпрос, но колкото и да са различни (заради разликите в мисловния контекст, в чиито рамки са били достигнати), те имат нещо общо: според тях критичното мислене е онзи тип мислене, което служи за интелектуална самозащита. Пропаганда, фалшиви новини, реклами – както традиционните, така и новите медии, дори самата материална среда, са умело проектирани така, че да произвеждат в нас убеждения, които съвсем не е задължително да отговарят на истината. Съответно, критическото мислене си поставя две различни, но взаимно свързани задачи: да позволи на отделния човек да разпознава външните влияния и вътрешните механизми, които пораждат в него убеждения, които не са истински негови, защото не ги е произвел съзнателно сам и на цели общности да постигат консенсус по практически значими спорни въпроси. В този смисъл, всяко мислене, което е насочено към търсенето на основания, е критическо мислене.“

 

Росен Люцканов

 

 

ОТГОВОРИ

Моля напишете Вашия коментар!
Моля напишете Вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.