Статията може да бъде свалена и прочетена в .pdf формат тук.

 

„…при конститутивните вписвания той [институтът на търговския регистър] се използва, за да се организира профилактиката на дружествения живот, като се възложи на вписването, благодарение на предшестващата го проверка, превантивната функция да отдаде правна действителност само на такива дружествени учредявания и дружествени решения, които са напълно законосъобразни

Разликата между декларативните и конститутивните вписвания се състои не в това, че декларативните вписвания пораждат оповестително действие, а конститутивните – конститутивно, а в това, че декларативните вписвания пораждат само оповестително действие, докато конститутивните вписвания пораждат покрай него и сега разглежданото конститутивно действие“1.

I. Предмет и цели на изследването

1. Настоящият труд търси аргументиран и позитивноправно верен отговор на следните въпроси:

1) Кои от уредените в чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 от Търговския закон (ТЗ) обстоятелства са предмет на конститутивни и кои – само на декларативни вписвания;

2) Каква е вътрешната логика на системата на чл. 140 и чл. 231 ТЗ и предметът на уредените в тези разпоредби вписвания?

3) Какви са причините чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ да постановяват, че предмет на вписване са съответните решения на общото събрание, а не самото изменение на дружествения договор или устава;

4) Годно ли е обявяването на измененията в устройствения акт, респективно, вписването на промени в обстоятелствата по чл. 119, ал. 2 и чл. 174, ал. 2 ТЗ, да изпълни функциите на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ;

5) Съобразена ли е Наредба № 1 от 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до ТРРЮЛНЦ („Наредба № 1“) с чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ или следва да бъде квалифицирана като частично незаконосъобразен подзаконов нормативен акт.

2. Изследването конфронтира добре познатите тези, залегнали в мотивите към 2 и т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС2, които съм критикувал и преди3. Наред с това, то подлага на критичен анализ и някои от утвърдените съвременни доктринерни становища в разглежданата материя.

2.1. Статията е плод и на моя опит да си отговоря на въпроси, които занимават правния ми ум отдавна и в частност, на въпроса защо след като всички знаем, че в търговския регистър се вписват обстоятелства (правни последици и състояния), а не юридически факти, чл. 140, ал. 1 и 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ – в синхрон с част от своите исторически предшественици4, а и с други разпоредби на ТЗ5 – продължават да „настояват“, че предмет на уредените в тях конститутивни вписвания са самите решения на общите събрания6.

2.2. От тази перспектива, настоящото изследване е продукт на урока, без чието научаване нямаме пълните основания да се наричаме юристи, а именно – че буквата и системата на закона изискват и заслужават базисно доверие и че импулсът за корективното им тълкуване трябва да бъде дисциплинирано удържан: докато тълкувателят не се „препоти“ и не се убеди, че този импулс е основателен, а не е плод на амбиция, неразбиране или незнание.

3. Целите на настоящата статия обхващат и идеята да бъдат илюстрирани (за пореден път) фундаменталните вреди от казуистичното и повърхностно осмисляне на закона и от факта, че до 1989 – 1991 г. почти никой не знаеше що е това търговски регистър, поради което – съдейки и от липсата на задълбочена съвременна доктрина по темата – е малко вероятно институтите на регистърното дружествено право да са били цялостно изяснени. Без тяхното правилно осмисляне и прилагане обаче не би могло да функционира по легитимен и етичен начин и самото материално корпоративно право7.

4. Както може да се очаква от духа и изводите на публикациите ми през последните две години, изводите на настоящото изследване няма да са ласкави – нито за нивото на съвременната доктрина и практика на ВКС в материята на дружественото търговско право, нито за авторите на Наредба № 18.

 

II. Същност и особености на конститутивните вписвания

5. Законодателят индикира конститутивния характер на вписването чрез указанието, че то представлява условие съответното решение на общото събрание да „влезе в сила“ (чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ) или самото подлежащо на вписване обстоятелство да „има действие“ (чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ). Терминологията на пораждането или непораждането на „действие“ е използвана и в общата разпоредба на чл. 7, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ9.

5.1. Елементът на конститутивно регистърно потвърждаване формира differentia specifica на конститутивните вписвания10. В случая не става въпрос за общите за регистърното право елементи на контрол и удостоверяване, а за квалифицирана (конститутивна) властническа воля, която се наслагва върху частноправния сегмент на фактическия състав, квалифицира го в смесен и го завършва.

5.2. Поради комплексната си структура и същност, конститутивното вписване интегрира две властнически волеизявления: 1) потвърждаване на съответния корпоративен акт (конститутивен сегмент) и 2) удостоверяване на породените от този акт или от съответния по-широк фактически състав правни последици (декларативен сегмент). Първото от горните волеизявления е насочено „навътре“ – към дружеството и към завършването на фактическия състав на съответния корпоративен акт, а второто, „навън“ – към верифицирането и оповестяването на самите значими за членовете на дружеството и за третите лица обстоятелства11.

5.3. В качеството си на вписване в търговския регистър, конститутивното вписване има и оповестителен ефект (съгласно чл. 7, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ) и поражда обществено доверие (съгласно чл. 10 ЗТРРЮЛНЦ). Това, което конститутивните вписвания не осигуряват, е единствено възможността на третите лица да се позовават на съответното обстоятелство преди то да е вписано. Това отклонение от ефектите на декларативните вписвания следва от самата същност на конститутивните и е изрично уредено в чл. 7, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ.

6. Горната структура на конститутивното вписване е от решаващо значение в редица насоки, които са ключови за осмислянето на правната уредба.

6.1. Тази структура предопределя факта, че конститутивното потвърждаване по необходимост има за предмет самото решение на общото събрание (чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ). Това е така дори в хипотезите по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ, защото – макар да се формират от фактически състави с по-широко съдържание – те отново имат за централен елемент решение на върховния орган на дружеството. Потвърдителна (конститутивна) регистърна воля може да бъде добавена единствено към юридически акт на самото дружество, но не и към други елементи на фактическия състав – последните могат да бъдат само проверени, но не и конститутивно потвърдени12.

6.2. От горната перспектива, очертана от самата същност на конститутивното регистърно потвърждаване, пряко следва, че дори в комплексните хипотези по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ, след като се увери, че са налице и останалите елементи на по-широкия фактически състав, регистърният орган отново потвърждава само стоящото в основата на този фактически състав корпоративно решение (или решения – в случаите на преобразуване), а не целия фактически състав. Тъй като, за да стигне до това потвърждение, този орган вече се е уверил в интегритета и валидността на цялостния фактически състав, неговото конститутивно волеизявление завършва този състав и позволява той да породи последиците си – да „има действие“13.

6.3. Горното важно разграничение е замъглено от факта, че конститутивното вписване интегрира два сегмента и от следващата от това особеност, че регистърното потвърждение по необходимост е прикрепено към съответния корпоративен акт, но действието на декларативния сегмент на вписването (също по необходимост) е прикрепено към самото вписано по реда на чл. 140, ал. 4, чл. 231, ал. 4 или чл. 260х, ал. 3 ТЗ обстоятелство – което конститутивното вписване създава.

6.4. При т.нар. „същински“ заличавания14, заличаването на конститутивното вписване в резултат на постановена от съд отмяна или нищожност на решение на общото събрание по необходимост поражда ефектите си ex tunc, защото в горните хипотези това решение е елемент от смесения фактически състав, но е било изначално невалидно, или е било отменено с обратна сила. Това действие обаче има за предмет само конститутивния, но не и декларативния сегмент на вписването. Като последица от това, третите добросъвестни лица са защитени по силата на чл. 10, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ, но тази закрила е дефинитивно неприложима в отношенията между дружеството и неговите членове, съответно, в тези между самите съдружници и акционери. Противното не само би било несъвместимо с ограничените субективни предели на декларативното действие на вписването (отношения между дружеството и трети лица) и със същността на конститутивните актове, но и би довело до обезсмисляне на исковата защита срещу порочни решения на общото събрание15.

7. Въпреки интегрираните в тях общи декларативни ефекти, конститутивните вписвания разкриват множество важни особености, които – от перспективата на чисто оповестителните – ги поставят в позиция, която изглежда диаметрално противоположна спрямо последните:

1) Декларативните вписвания нямат ефекти по отношение на съществуването на подлежащите на вписване обстоятелства. Напротив, конститутивните завършват съответните фактически състави и в този смисъл – заедно с останалите им елементи – пораждат самите значими за третите лица и за членовете на дружеството обстоятелства;

2) Докато главната цел на декларативните вписвания е да осигурят „фактическото узнаване на известни интересуващи търговския обмен обстоятелства от третите лица“16, то конститутивните вписвания имат за свое водещо призвание „да се организира профилактиката на дружествения живот, като се възложи на вписването, благодарение на предшестващата го проверка, превантивната функция да отдаде правна действителност само на такива дружествени учредявания и дружествени решения, които са напълно законосъобразни“17. От тази перспектива, докато декларативните вписвания биха били нужни дори при разрешителна система на учредяване на търговско дружество, конститутивните са неизбежно проявление на нормативната система18;

3) Предмет на декларативно вписване неизбежно са самите подлежащи на вписване и вече настъпили обстоятелства. При конститутивните вписвания – до извършването на самото вписване – такива обстоятелства все още няма: те се създават от самото вписване19;

4) Конститутивните вписвания са факултативни20. В контраст с тях оповестителните са предмет на императивни регистърни задължения за заявяване;

5) Освен интереса на третите лица, декларативните вписвания охраняват и този на дружеството от противопоставимост на вписаните обстоятелства в отношенията с трети добросъвестни лица. Тези вписвания обаче нямат пряко отношение към вътрешно корпоративния живот и към членствените правоотношения, тъй като последните са подчинени на самите подлежащи на вписване обстоятелства – които съществуват вън и независимо от декларативното вписване. В контраст с горните положения, конститутивните вписвания охраняват не само интересите на третите лица и на дружеството, но и на неговите членове. Това тяхно качество намира ярко проявление в института на спирането на регистърното производство във връзка с исковете за нищожност или отмяна на подлежащите на конститутивно вписване решения на общите събрания21;

6) Декларативните вписвания регулират само отношенията между дружеството и третите лица, но не и тези между компанията и нейните членове или между съдружниците и акционерите помежду им. В контраст с този принцип, конститутивните вписвания са от ключово значение и във вътрешнокорпоративния живот, тъй като придават правна важимост на най-важните корпоративни решения – чиито последици са обвързващи за съдружниците и акционерите;

7) Конститутивният сегмент на вписването винаги е предпоставка за декларативния, защото поражда самото значимо за оборота обстоятелство. Декларативното вписване обаче никога не може да бъде условие за извършването на конститутивното.

8. Горното сравнение показва, че прилики между конститутивните и декларативните вписвания са налице само в областта на тяхното сечение – т.е., на интегрираните в конститутивното вписване паралелни оповестителни ефекти. Във всички останали направления конститутивното вписване поражда присъщи само нему последици, които са напълно непознати и дори диаметрално противоположни на тези на декларативните вписвания. Този факт е от ключово значение за коректното осмисляне на конститутивните вписвания, на тяхното съотношение с оповестителните и съответно, на разпоредбите на чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ22.

 

III. Изходна база на тълкуването

9. В предходни мои публикации неведнъж съм подчертавал истината, че юристът е призван да мисли не само критично и от множество перспективи, но и системно и да „вади от девет кладенеца вода“, за да си изясни дадено правно явление. От тази перспектива разпоредбите на чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ не могат да бъдат правилно осмислени, ако се вторачваме само в тях. Те не могат да бъдат разбрани дори анализът ни да обхване и чл. 119 , чл. 174 и чл. 260г ТЗ.

9.1. За да схванем същността и логиката на разглежданите тук конститутивни вписвания трябва да съобразим още множество взаимосвързани фактори и явления, а именно: същността на нормативната система на учредяване на търговски дружества, различията между персонални и капиталови компании, значението на устройствения акт за дружествените кредитори и останалите трети лица, същността на конститутивните и на декларативните вписвания, основанията, които ги налагат и различията и съотношението помежду им. Именно тази многовалентна перспектива към явленията обаче не е характерна за съвременните тълкуватели на ТЗ – което обяснява и тяхната базисна неспособност да осмислят коректно чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ, а и множество други уредени от ТЗ институти.

9.2. В следващото изложение ще направя опит да илюстрирам ползите от тълкувателния подход, в който дълбоко вярвам и за чието утвърждаване се боря чрез всичките ми публикации.

10. Системата на ТЗ показва, че уреденият в чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ конститутивен модел на вписвания е „запазена територия“ на капиталовите търговски дружества. По аргумент и от по-общия принцип, уреден в чл. 596, ал. 2 ГПК, разпоредбата на чл. 140, ал. 1 ТЗ има своя имплицитен аналог и при персоналните дружества – доколкото е ясно, че промените в подлежащите на вписване съгласно чл. 79, ал. 2 ТЗ обстоятелства също подлежат на регистрация. Аналог на чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ при персоналните дружества обаче не може да бъде открит. Този факт изисква обяснение, а не доктринерно мълчание и е решаващ като правилна изходна база за тълкуването на горните разпоредби.

10.1. Причината за горното ярко различие е свързана с особеностите на персоналните и на капиталовите дружества. Исторически, персоналните дружества са възникнали като „търговска модификация“ на гражданското дружество, което не е юридическо лице23. Поради това възникването на събирателно или командитно дружество не е било обвързано с наличието на правосубектност и по естествен начин е оставало извън обхвата на нормативната система на учредяване на търговски дружества, приложима за АД, а след 1892г. – и за ООД. От тази перспектива, събирателното дружество се е раждало преди и независимо от своята съдебна регистрация – последната е имала за цел единствено да „съживи“ вече възникналото дружество и да го обяви пред третите лица24.

10.2. Горният важен факт е имал своето логично проявление и в съответната липса на регистърен контрол върху дружествения договор на персоналните компании – ако те възникват пряко по силата на дружествения договор и започването на бизнеса си, а не в резултат на конститутивно вписване, конститутивният регистърен контрол върху дружествения договор изначално няма как да бъде приложен. Той може да обхване само подлежащото на вписване съдържание на договора, но това дори не налага този договор да бъде представен в регистърното производство – достатъчно е съдружниците да заявят подлежащите на вписване обстоятелства. Такава е била уредбата по чл. 71 от ТЗ (отм.), такава е и понастоящем по чл. 106 от германския HGB.

10.3. Наред с горните фактори, дружественият договор на персонална компания се радва на лукса на свободата на договаряне – поради което няма и нужда от цялостен конститутивен регистърен контрол върху клаузите му. Тази истина е била изрично уредена в чл. 70, ал. 2 и чл. 74, ал. 1 от ТЗ (отм.) – според първата посочена разпоредба дружественият договор е могъл да бъде и неформален25, а според втората съдружниците са имали свободата да уреждат вътрешните си отношения по начин, какъвто намерят за добър. Първото правило не е възпроизведено в действащия ТЗ, но второто е изрично закрепено в чл. 80 ТЗ. Същевременно, при персоналните дружества интересите на третите лица и кредиторите са гарантирани чрез солидарната отговорност на съдружниците.

10.4. Тази характерна особеност на персоналните дружествени форми, както и незначителното им практическо значение в оборота, правят излишен и неоправдан конститутивния регистърен контрол върху устройствените им актове. Каквито и клаузи да съдържа дружественият договор (дори и нищожни такива), той не би могъл да увреди третите лица – първо, защото не ги обвързва, и второ, поради факта, че кредиторите са защитени чрез солидарната отговорност на съдружниците. Същевременно, в степента, в която закрилата на интересите на третите лица е наложителна, тя се осигурява по адекватен начин чрез конститутивното вписване на самото персонално дружество и чрез декларативните вписвания по чл. 79, ал. 2 ТЗ и на промените в тях.

10.5. Не на последно място, при персоналните дружества действа консенсуалният принцип, който – поради самата си същност – охранява интересите на съдружниците в техните отношения с дружеството и помежду им.

10.6. Горните особености на персоналните дружества обясняват факта, че ТЗ нито изисква техните дружествени договори да бъдат обявени (разпоредбите на чл. 119, ал. 1, т. 1 и ал. 4, чл. 174, ал. 4 и чл. 260г, ал. 1, т. 1 и ал. 3 ТЗ нямат аналог при събирателното дружество), нито подчинява промените в тях на конститутивно вписване26.

11. Ситуацията при капиталовите дружествени форми обаче е коренно различна от горната. Те са ключови за оборота, набират значителни ресурси, имат (по правило) стабилен регистриран капитал, голям брой членове (сред които може да има и непрофесионалисти) и исторически са доказали способността си да бъдат използвани като средство за мащабни измами. В допълнение на това, функционирането на капиталовите дружества е подчинено на мажоритарния, а не на консенсуалния принцип.

11.1. Горните особености на капиталовите дружества са основанието тяхната правна уредба да съдържа значителен брой императивни норми, закрилящи както интересите на третите лица и кредиторите, така и на самите членове на дружеството. Този уклон на правната уредба към императивност по необходимост налага нормативната система да обхване не само учредяването на дружеството и цялостното съдържание на устройствения му акт, но и най-важните аспекти на неговото корпоративно функциониране. Разпоредбите на чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ са пряко и неизбежно проявление на горните, характерни за капиталовите компании, реалности.

11.2. Ако трябва да обобщим горните съществени различия в интензитета на нормативната система при персоналните и при капиталовите дружества, ще стигнем до следните изводи:

1) Дружественият договор на персонално дружество се изменя с консенсус и – с изключение на подлежащите на декларативно вписване негови части – не е от съществено значение за третите лица и дружествените кредитори. Поради това ТЗ не предвижда този договор да се обявява в неговата цялост, нито измененията в него да бъдат предмет на конститутивен регистърен контрол. По „обратен“ логически път, от това положение следва, че при учредяването на персонално дружество регистърният орган е длъжен да провери само валидното сключване на договора и валидността на неговото изисквано от чл. 78 или чл. 102 (вкл. подлежащо на вписване) минимално съдържание, но не и валидността на останалите му клаузи;

2) Поради изтъкнатите по-горе особености на капиталовите компании, техният устройствен акт се обявява в неговата цялост и е подчинен на цялостен конститутивен регистърен контрол – както при учредяването на дружеството, така и при последващи промени в него.

3) Горните важни различия формират изходната база за тълкуването не само на чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ, но и на останалите алинеи на тези разпоредби и на вътрешните валенции помежду им.

 

IV. Конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ като проявление на нормативната система на учредяване и функциониране на капиталовите търговски дружества

12. Разпоредбите на чл. 140, ал. 1, 3 и 4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ уреждат вписването на промени в обстоятелства и актове, които (в първоначалния им вид) са били предмет на конститутивен регистърен контрол при учредяването на дружеството. Този контрол не е пряк, а се „поглъща“ от самото конститутивно вписване на дружеството. Оттук неизбежно следва, че горният контрол – поне по правило – следва да бъде идентичен по вид и интензитет с упражнения при вписването на компанията. Всяко противно тълкуване би довело до правно непоносимия резултат, че веднага след вписването му всяко дружество би могло да се „пре-конституира“ по произволен и нелегитимен модел и да „надхитри“ ако не третите добросъвестни лица, то поне своите членове и самия регистърен орган. От тази перспектива конститутивният характер на вписванията по чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ е неизбежно проявление на нормативната система и представлява аналог на конститутивния регистърен контрол, упражняван при учредяването на капиталово търговско дружество27.

13. На основание чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ, при вписването на дружеството регистърният орган упражнява контрол за законосъобразност върху всички конституиращи съответната дружествена форма елементи, включително върху нейния устройствен акт. Ако резултатът от този контрол е положителен, дружеството се вписва в търговския регистър (чл. 119, ал. 1, чл. 174, ал. 1, чл. 260г, ал. 1 ТЗ). Проблемите в доктринерното осмисляне на разглежданата тук материя започват още на това базисно ниво – на нивото на въпроса какъв е предметът на уредените от горните разпоредби вписвания.

13.1. Така например, според един от най-авторитетните съвременни автори „разпоредбата на чл. 67 ТЗ е неточна и се нуждае от корективно тълкуване“, а „търговското дружество не се вписва“28. Горната теза обаче противоречи пряко не само на чл. 67, но и на чл. 119, ал. 1, чл. 174, ал. 1, чл. 260г, ал. 1 ТЗ, които изрично подчертават, че предмет на вписването е самото дружество („за вписване на дружеството в търговския регистър е необходимо…“). Излиза, че законодателят отново не е разбрал какво се вписва. Доктрината обаче отново ще се притече на помощ и ще поправи закона – така, че да имаме шанса да го разберем!

13.2. Индивидуализиращите търговското дружество признаци подлежат на вписване при учредяването му на самостоятелно основание (чл. 119, ал. 2, чл. 174, ал. 2, чл. 260г, ал. 2 ТЗ), защото са от значение за третите лица. Това не променя факта, че предмет на конститутивното учредително вписване е преди всичко самото дружество – с неговите индивидуализиращи признаци. Проблемът идва от невъзможността да се види подчертаната още от проф. Живко Сталев истина, че конститутивното вписване има два сегмента – потвърдителен и декларативен и съответно, че едни и същи или сходни обстоятелства могат да бъдат предмет както на конститутивно, така и на оповестително вписване.

От гледище на уредения в чл. 119, ал. 1, чл. 174, ал. 1, чл. 260г, ал. 1 ТЗ конститутивен сегмент, предмет на вписване е самото дружество, но това вписване практически се извършва чрез вписване на уредените в ал. 2 на посочените разпоредби обстоятелства – с които съответното дружество се индивидуализира. Същите обстоятелства обаче са от значение не само за възникването на дружеството, но и за третите лица и от перспективата на декларативния сегмент на вписването – поради което чл. 119, ал. 2 ТЗ (макар и формално погрешно, но все пак – информативно) предвижда, че те подлежат на „обявяване“.

13.3. Абсолютно същият бинарен модел е налице и в хипотезите на последваща промяна в подлежащите на вписване съгласно чл. 119, ал. 2 ТЗ обстоятелства, например, във фирмата или предмета на дейност – промяната в самия дружествен договор ще бъде предмет на конститутивно вписване съгласно чл. 140, ал. 3 ТЗ, след което ще бъде извършено и декларативното вписване по чл. 140, ал. 1 ТЗ – вече в раздел „Основни обстоятелства“ по фирмената партида на дружеството.

13.4. Горните изводи относно предмета на учредителните вписвания се подкрепят и от чл. 79, чл. 103, чл. 280а ТЗ, чл. 6 от Регламент № 2135/85, чл. 6 от ЗЮЛНЦ, чл. 3 от ЗКооп., чл. 7, ал. 6 и чл. 17 от ЗДКИСДПКИЦК, както и в чл. 11 ЗДОО (отм.) и чл. 152, т. 4 ТЗ (отм.). Да се твърди, че законодателят се е „объркал“ при създаването на всички посочени по-горе разпоредби ми се струва прекалено и необосновано. В тази връзка бих добавил също така, че дружеството е предмет на вписване и съгласно чл. 7 от GmbHG и чл. 36 от ActG, но германските автори не се изкушават да тълкуват тези разпоредби „корективно“. Напротив, следвайки експлицитната буква на закона и същността на нормативната система, те подчертават, че „молбата за вписване е процедурно искане до компетентния регистърен съд за вписване на дружеството“29.

13.5. Горното изложение показва, че ако не бъдат разбрани логиката и системата на чл. 119, чл. 174 и чл. 260г ТЗ, не могат да бъдат схванати и тези на пряко свързаните с тях чл. 140, чл. 231 и чл. 260х ТЗ – законът представлява цялостен организъм и не може да бъде правилно осмислен „на парче“. Подобно осмисляне води единствено до неразбиране – чийто симптом най-често е импулсът законът да бъде прибързано „коригиран“.

14. При вписването на капиталово дружество регистърният орган проверява валидността30 на устройствения акт в неговата цялост31. Регистърната проверка обхваща не само необходимото (чл. 115, чл. 165 и чл. 260в ТЗ) и подлежащо на вписване (чл. 119, ал. 2, чл. 174, ал. 2 и чл. 260г, ал. 2 ТЗ) съдържание на устройствения акт, но и останалото му съдържание, стига то да е корпоративно, а не чисто облигационно32. Разпоредбите на чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ са неизбежен плод на горния конститутивен регистърен модел.

Що се касае до конститутивния характер на вписването на изключването на съдружници, ще си позволя да препратя към аргументацията, изложена в предходни мои публикации33, като припомня и исторически и сравнителноправно утвърдения принцип, че поради своите тежки и едностранно наложени последици, изключването на съдружници от компания със силно изразени персонални елементи по необходимост е функция било на конститутивно съдебно решение (чл. 95, ал. 1 ТЗ), било на конститутивен регистърен акт (чл. 140, ал. 4 ТЗ)34.

15. Изключение от горния конститутивен модел е налице единствено при промяна в представителството на ООД и само доколкото тя не се извършва чрез изменение на дружествения договор35.

15.1. Причините за това изключение са очевидни и са свързани с легитимния интерес на дружеството да може да противопостави съответната промяна в представителната власт на трети недобросъвестни лица дори в случаите, когато тя все още не е вписана36.

15.2. Що се касае до привидната колизия между чл. 140, ал. 4, чл. 231, ал. 4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ, от една страна, и чл. 141, ал. 6, чл. 235, ал. 5, чл. 260щ, ал. 3 и чл. 266, ал. 3 ТЗ, от друга37, единственият логичен начин за нейното преодоляване е да се приеме, че конститутивното вписване на овластяването или освобождаването на съответните органни представители обхваща само случаите, в които промяната се извършва чрез изменение на дружествения договор или устава и има за предмет „същинска“ корпоративна клауза, а не „привидна“ такава – последната просто инкорпорира „обикновено“ решение за избор на управител по чл. 137, ал. 1, т. 5 ТЗ, формирано предварително и извън волята, обективирана в дружествения договор38. Във всички останали случаи овластяването и неговото оттегляне имат само декларативно действие, защото влизането в сила на решението на общото събрание (по аргумент от противното и от чл. 140, ал. 3, чл. 231, ал. 3 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ) не е функция на изменение на дружествения договор или устава и на неговото вписване39.

16. Изводът от горното изложение е, че с изключение на хипотезите на избор и освобождаване на управител или ликвидатор, които не са плод на воля, родена чрез самия устройствен акт, всички останали хипотези по чл. 140, ал. 3 и 4, чл. 231, ал. 3 и 4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ са такива на конститутивни вписвания, защото, ако това не бе така, конститутивният контрол при учредяването на компанията би бил лесно заобиколим, а нормативната система на учредяване на капиталово търговско дружество – практически обезсмислена40. За съжаление, горната елементарна истина не е намерила отражение в мотивите към т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС, които, „през главата“ на вековна законодателна, доктринерна и юриспрудентна традиция, са изобретили свое собствено понятие за „конститутивно вписване“, нямащо нищо общо с легалното.

 

V. Системата на чл. 140 ТЗ

17. Конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ не могат да бъдат осмислени не само извън логическата им връзка с тези по чл. 119, ал. 1 ТЗ, но и извън системата на целия чл. 140 ТЗ и съотношението между отделните негови алинеи. В настоящия раздел ще направя опит да изясня логиката на извършеното през 2003г., привидно само редакционно, но по същество, необходимо изменение в чл. 140 и чл. 231 ТЗ и да илюстрирам критериите, според които е изградена системата на горните разпоредби и начина, по който тя фасилитира изясняването на техния смисъл41.

17.1. Систематическото тълкуване на чл. 140, ал. 1 и ал. 3 ТЗ налага извода, че докато първата посочена алинея има за предмет само решенията на общото събрание, които се отнасят до вписванията по чл. 119, ал. 2“, то ал. 3 на чл. 140 ТЗ има много по-широко приложно поле и обхваща както прекратяването на дружеството, така и всички изменения и допълнения на дружествения договор, независимо дали те попадат в предмета на чл. 119, ал. 2 ТЗ. Този обхват на регистърния контрол е симетричен на упражнявания при учредяването на капиталово търговско дружество и представлява неизбежно негово „остатъчно“ проявление (Раздел IV по-горе).

17.2. Буквалното, а и правнологическо тълкуване на чл. 119, ал. 2 ТЗ (към който чл. 140, ал. 1 ТЗ препраща) налага извода, че предмет на вписване по горните две разпоредби са обстоятелствата, посочени в чл. 115, т. 1, 2, 3, 4 и т. 6 ТЗ – т.е., общите за всички корпоративни юридически лица индивидуализиращи признаци, съдружниците, размера на капитала, управлението и начина на представителството. Законът нарича тези обстоятелства „данни“ – вероятно, защото се черпят директно от устройствения акт – и предвижда, че те „се обявяват“42.

18. От перспективата на горните разпоредби, обстоятелствата по чл. 140, ал. 1 ТЗ отразяват актуалното и подлежащо на вписване състояние на дружеството – неговата „лична карта“ в търговския оборот. Законът се въздържа да квалифицира вписванията по чл. 140, ал. 1 ТЗ като конститутивни – което би трябвало да означава, че те нямат подобен характер.

18.1. Първата и най-важна причина за това е, че съгласно чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ конститутивният регистърен контрол е прикрепен не към самите обстоятелства по чл. 119, ал. 2 ТЗ, а към решенията на общото събрание, чрез които тези обстоятелства се изменят. Казано с други думи, регистърният орган потвърждава легитимността на самото решение за изменение на дружествения договор – независимо дали то обхваща или не обхваща и съдържание по чл. 140, ал. 1 ТЗ. Едва след това потвърждаване изменението „влиза в сила“ (чл. 140, ал. 3 ТЗ), респективно, поражда „действие“ (чл. 140, ал. 4 ТЗ)създавайки и подлежащото на декларативно вписване съгласно чл. 140, ал. 1 ТЗ ново обстоятелство. Както е и при учредяването на дружеството (т. 13 по-горе), двата регистърни записа се извършват едновременно, но този факт не променя истината, че конститутивното вписване по чл. 140, ал. 3 и 4 се явява материалноправната основа за отразяването на промяната в „данните“ по чл. 140, ал. 1 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ, т.е., в актуалното състояние на дружеството43.

18.2. Базисната и определяща разлика в предмета на вписванията по чл. 140, ал. 1, от една страна и тези по ал. 3 и 4, от друга, е че предмет на вписването по ал. 1 е съответният елемент от актуалното състояние на дружеството (една вече настъпила промяна), а на конститутивното регистърно потвърждаване по ал. 3 и 4 – източникът на този елемент (решението на общото събрание за изменение на дружествения договор). Тъй като конститутивният сегмент на вписването не може да бъде прикрепен към правни последици, а единствено към актове на самото дружество, той по необходимост има за свой предмет съответното решение на общото събрание, чиято пряка последица – след съответното вписване по чл. 140, ал. 3 или 4 ТЗ – е изменението на дружествения договор. Веднъж породило ефекта си, това изменение на свой ред създава (ал. 4) или може да създаде (ал. 3) съответен нов елемент от актуалното състояние на дружеството, който следва да бъде отразен чрез вписване по чл. 140, ал. 1 ТЗ. Това „вторично“ вписване обаче вече не е конститутивно, а оповестително.

18.3. Следователно, предметът на чл. 140, ал. 1 и чл. 140, ал. 3-4 ТЗ е различен и обосновава съответно различие във вида на вписванията. Веднъж вписано, приемането на нов съдружник поражда членствено правоотношение (разбира се, доколкото съответният частноправен фактически състав и самото вписване са валидни) и това обстоятелство е функция на самото конститутивно вписване по чл. 140, ал. 4 ТЗ, а не на „вторичното“ (декларативно) вписване по чл. 140, ал. 1 ТЗ. Горният модел е още по-лесно видим в хипотезите на изключване на съдружник, когато то не е свързано с пряко прекратяване на членството – правните ефекти на изключването ще настъпят с неговото вписване (чл. 140, ал. 4 ТЗ), но до ликвидирането на имуществените последици по чл. 125, ал. 3 ТЗ все още няма да е налице основание за вписването на промяна в персоналния състав на дружеството44.

18.4. От горната перспектива, предмет на декларативно вписване по чл. 140, ал. 1 ТЗ са обстоятелствата по чл. 119, ал. 2 ТЗ, но конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3-4 ТЗ имат друг предмет – „решение на общото събрание за изменение на дружествения договор“, „увеличаване/намаляване на капитала“, „преобразуване“, „приемане/изключване на съдружник“. Разбира се, за да изпълнят регистърните си функции в цялост, горните конститутивни вписвания трябва да възпроизвеждат и есенцията на съответното корпоративно решение и на настъпилата промяна по чл. 140, ал. 4 ТЗ45.

18.5. Учудващо е, че за три десетилетия българската доктрина и съдебна практика не са достигнали до горните истини – пряко следващи както от буквата и системата на закона, така и от същността на нормативната система на учредяване на капиталови търговски дружества и на съотношението между конститутивни и декларативни вписвания.

19. Тъй като чл. 140, ал. 1 ТЗ урежда декларативни вписвания, а и не изчерпва всички подлежащи на вписване актове и обстоятелства, чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ са посветени на конститутивните вписвания.

19.1. Въвеждайки горната „тема“ и допълвайки чл. 140, ал. 1 ТЗ, неговата ал. 3 урежда важния и неизбежен при нормативната система принцип, че всички решения за изменение на дружествения договор на капиталово търговско дружество влизат в сила само след тяхното вписване, както и идентичното правило приложимо за решенията за прекратяване на дружеството46.

19.2. Допълвайки от своя страна чл. 140, ал. 3 ТЗ, следващата ал. 4 предвижда, че определени сложни („многоактни“) фактически състави имат действие от вписването на съответното генерирано от тях обстоятелство в търговския регистър и не се регулират пряко от чл. 140, ал. 3 ТЗ. Първата причина за това важно „допълнение“ е, че влизането в сила на съответното решение на общото събрание не е достатъчно за пораждането на съответните правни последици по чл. 140, ал. 4 ТЗ. Именно поради това горните хипотези не могат да бъдат пряко регулирани чрез установения в чл. 140, ал. 3 ТЗ принцип – което наложи и разделянето на старата ал. 3 на чл. 140 ТЗ през 2003г.

19.3. Втората причина е, че за да бъде имплементирана процедурата по промяна на капитала или по преобразуване, съответното решение на общото събрание трябва да е породило поне последиците, нужни за развитието на съответната легално уредена процедура – в противен случай тази процедура няма да има основание и няма да може да породи нито задължения за вноска в капитала, нито ефектите по чл. 150 ТЗ.

19.4. Третата причина е, че част от промените по чл. 140, ал. 4 ТЗ не изискват формално решение по чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ за изменение на дружествения договор. В тях дружественият договор се изменя по силата на самото решение за приемане или изключване на съдружник – което неслучайно е уредено в самостоятелна т. 2 на чл. 137, ал. 1 ТЗ и се приема с мнозинството, нужно за изменение на дружествения договор47.

19.5. Последната причина за разделянето на старите трети алинеи на чл. 140 и чл. 231 ТЗ е фактът, че докато в общите случаи по чл. 140, ал. 3 ТЗ влязлото в сила изменение на дружествения договор е предпоставка за извършване на декларативните вписвания по чл. 140, ал. 1 ТЗ (доколкото са налице промени актуалното състояние на дружеството), то в специалните хипотези по чл. 140, ал. 4 ТЗ пораждането на действието на съответното обстоятелство („увеличаване/намаляване на капитала“, „приемане/изключване на съдружник“) е условие самият дружествен договор да бъде и формално изменен – за да отрази вече настъпилата промяна48.

20. Следващата важна тема е тази за вътрешната диференциация на различните решения за изменение на дружествения договор. Тези решения могат: 1) да засягат съдържание, което е предмет на вписванията по чл. 119, ал. 2 ТЗ и/или друга материя; 2) да отразяват вече настъпило обстоятелство по чл. 140, ал. 4 ТЗ или да касаят други клаузи на дружествения договор; 3) да са интегрално свързани с вписването и на съответна промяна по чл. 140, ал. 4 ТЗ (увеличаване или намаляване на капитала, преобразуване, избор и освобождаване на вписан в дружествения договор управител) или да могат да бъдат приети и след вписването на съответното обстоятелство по чл. 140, ал. 4 ТЗ (при изключване на съдружник без прекратяване на членството); 4) да бъдат решения по чл. 137, ал. 1, т. 1 или такива по чл. 137, ал. 1, т. 2 ТЗ.

20.1. В германската правна доктрина се разграничават решения на общото събрание, които не се нуждаят от имплементиране и такива, които изискват действия по тяхното изпълнение49. Типичен пример за първата категория са решенията за изменение на дружествения договор, които не засягат обстоятелства по чл. 140, ал. 4 ТЗ, а за втората – тези за увеличаване или намаляване на капитала или преобразуване50.

20.2. Решенията на общото събрание могат да формират цялостната материалноправна основа на проектираните от тях правни последици (ако предмет на изменение е единствено дружественият договор) или само част от нея (хипотези по чл. 140, ал. 4). В първия случай между материалноправния факт и неговите последици стои единствено нуждата от конститутивно регистърно потвърждение, докато във втория трябва да се реализират и допълнителни елементи от по-широкия фактически състав. Именно поради горните различия, в случаите по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ решението на общото събрание „влиза в сила“ след конститутивното му регистърно потвърждаване, но в тези по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ това потвърждаване не е достатъчно за пораждането на „действието“ на цялостния фактически състав.

21. Поради горните съображения, съществувалата до 2003г. редакция на чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ51 бе дълбоко погрешна, защото от нея излизаше, че цялата процедура по промяна на капитала или по преобразуване се реализира въз основа на решение на общото събрание, което не е породило никакви правни последици – без законът да разграничава това решение от неговото имплементиране. Втората съществена слабост на старата редакция на чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ бе огледална на горната и се изразяваше в това, че законът подчиняваше на конститутивните ефекти на вписването единствено влизането в сила на решението на общото събрание, но не и действието на цялостния и по-широк фактически състав.

22. Изводът от горното изложение е, че разделянето на старите трети алинеи на чл. 140 и чл. 231 ТЗ и диференцирането на хипотезите бе наложително, защото отстрани съществени пороци в редакцията на закона и съобрази структурата на горните разпоредби с мястото, което съответното решение на общото събрание заема в цялостния фактически състав52.

 

VI. Предмет на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ

23. Изложението дотук имаше за цел да припомни същността на конститутивните вписвания и техните съществени различия с декларативните, да подчертае, че конститутивният характер на вписванията по чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ е неизбежен плод на нормативната система на учредяване при капиталовите търговски дружества и да изясни логиката на тези две разпоредби и на тяхната структура.

23.1. Настоящият и следващият раздел на изследването имат за своя главна цел да конфронтират едни от най-тежките и вредни заблуди в осмислянето на дружественото регистърно право – а именно, тезата, че на вписване в търговския регистър подлежат единствено „обстоятелства“, но не и корпоративни решения и че промените в устройствения акт на капиталово търговско дружество подлежат само на „обявяване“ (заедно с неговата актуализирана версия), но не и на самостоятелно конститутивно вписване53.

23.2. Горните заблуди имат четири дълбоки корена: 1) недостатъчно внимателното четене на класическата монография на проф. Ж. Сталев; 2) неразбирането на дружественото търговско право и на логиката на конститутивните вписвания; 3) изкушението това неразбиране да се прикрива зад прибързано „корективно“ тълкуване на закона – каквото съвременните тълкуватели предлагат без никаква мярка и 4) фактът, че ЗТРРЮЛНЦ отделя по-специално внимание единствено на декларативните вписвания, като споменава конститутивните тацитно само в чл. 7, ал. 2, без да ни казва почти нищо за тях.

24. В съвременната доктрина се твърди54, че извършеното през 2003г. разделяне на „конститутивната“ материя в две отделни алинеи на чл. 140 ТЗ „няма логическо обяснение, защото и в двете хипотези следва да се вписват обстоятелства“, поради което се прави и изводът, че „разпоредбата на ал. 3 на чл. 140 ТЗ трябва да се тълкува корективно, като смисълът ? следва да е, че в търговския регистър се вписват обстоятелства, а не решения“. В духа на горните твърдения, се поддържа също така, че „вписването на решението за изменение и допълнение на дружествения договор е безсмислено, защото в търговския регистър се вписва не целият дружествен договор, а само обстоятелства, предвидени в него – чл. 119, ал. 2 ТЗ“. За да не останат неубедени читатели се добавя, че „изводът, че в регистъра се вписват обстоятелства, а не решения, се потвърждава и от уредбата на Наредба № 1“. Не на последно място, се твърди, че „по терминологията на ЗТРРЮЛНЦ решенията, които са актове, се обявяват, а не се вписват“, което – според цитирания автор – следвало от чл. 5 ЗТРРЮЛНЦ. Горното тълкуване се споделя и от други съвременни правни писатели55, от авторите на Наредба № 1 и от мотивите към т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС.

24.1. Горните тези – вероятно, поради формираното от тях впечатление за consensus sapientium – са пуснали толкова дълбоки корени в съвременното правно мислене, че се възприемат едва ли не като аксиоми. Те обаче не са били критично тествани, нито доказани. Именно това тяхно „коварно“ качество позволи и възприемането им от ВКС, вкл. и в мотивите на горното важно тълкувателно решение. Както последните ми публикации доказват обаче, в българските условия формирането на consensus sapientium не е гаранция за установяване на истината, а е по-скоро симптом за дълбоки и упорити заблуди и за крайно повърхностно съприкосновение със смисъла на закона.

24.2. На първо място, от това, че устройственият акт на капиталово търговско дружество не подлежи на вписване далеч не следва, че на вписване не подлежат самите решения за неговото изменение. Дружественият договор и уставът не подлежат на вписване, защото са били цялостно потвърдени в конститутивната регистърна процедура по учредяване на дружеството (Раздел IV по-горе) и защото – в резултат на това потвърждаване – са били и интегрално обявени. Първото интегрира конститутивния елемент на „глобалния“ (учредителен) регистърен акт, а второто – декларативния.

24.3. Горният „учредителен“ модус на нормативната система (при който конститутивното потвърждаване на устройствения акт е „погълнато“ от вписването на самото дружество) обаче няма как да функционира след възникването на компанията – поради което се замества от конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ. Поради това вписването на решенията на общото събрание по горните разпоредби не е и не може да бъде „безсмислено“, както цитираният по-горе автор твърди. Напротив, то е логически и регулативно неизбежно, защото е проявление на конститутивния принцип, интегриран в ядрото на нормативната система на учредяване на капиталово търговско дружество. Да не се разбира тази истина означава да не се разбира и същността на самата нормативна система (виж Раздел IV по-горе) и нейните значително по-широки ефекти при капиталовите дружествени форми.

24.4. На второ място, „логическо обяснение“ на уреждането на конститутивните вписвания в две отделни алинеи на чл. 140 и чл. 231 ТЗ има и то бе дадено в Раздел V по-горе.

24.5. Позоваването на чл. 5 от ЗТРРЮЛНЦ също е лишено от тълкувателна стойност, защото от това, че устройственият акт подлежи на (декларативно) обявяване далеч не следва, че решенията за неговото изменение не подлежат на конститутивно вписване. Предметът на чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ, от една страна и на чл. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, от друга е съвършено различен, защото първите две разпоредби уреждат конститутивно вписване на решенията относно изменение и допълнение на дружествения договор [съответно – на устава], и прекратяване на дружеството“, а втората – чисто декларативно обявяване на изменения в резултат на конститутивното вписване устройствен акт. Смесването на двете горни явления – при това, за сметка на игнорирането на базисното такова (конститутивното вписване) – е пагубно за осмислянето на закона и може да роди единствено заблуди и подмяна на неговия смисъл. Позоваването на Наредба № 1 също няма тълкувателна стойност, защото този нормативен акт трябва да съответства на ТЗ – което в случая не е налице.

25. И исторически, и de lege lata българският законодател използва двойнствена терминология при дефинирането на предмета на конститутивните вписвания56. Това различие в терминологията е характерно и за съвременното законодателство – съгласно чл. 140, ал. 1 и 3, чл. 187б, ал. 2, чл. 197, ал. 2 и чл. 231, ал. 3 ТЗ предмет на вписване са решенията на общото събрание, но според чл. 140, ал. 4, чл. 151, ал. 1, чл. 231, ал. 4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ се вписват самите обстоятелства, представляващи крайните последици на съответното (вече имплементирано) корпоративно решение.

25.1. Ако четем закона внимателно обаче и не прибързваме да го тълкуваме „корективно“, вероятно ще забележим едно важно различие между горните две групи разпоредби. Във всички уредени в чл. 140, ал. 1 и 3, чл. 187б, ал. 2, чл. 197, ал. 2 и чл. 231, ал. 3 ТЗ хипотези съответните правни последици настъпват пряко по силата на съответно решение на общото събрание по чл. 137, ал. 1, т. 1 или чл. 221, т. 1 ТЗ57. Тяхното пораждане изисква единствено конститутивно вписване, но не и реализирането на други елементи или процедура. Именно това качество на горните решения не само позволява, но и налага предмет на конститутивно регистърно потвърждаване (чрез вписване) да бъдат самите те, а не генерираните от тях „обстоятелства“ – защото такива „обстоятелства“ до вписването просто не са налице.

25.2. В ярък контраст с горния модел, в общите случаи по чл. 140, ал. 4, чл. 151, ал. 1, чл. 231, ал. 4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ съответното решение на общото събрание е само един от множеството елементи на съответния фактически състав. Тази особеност не позволява вписването на самите решения, защото те – сами по себе си – не са годни да породят последиците на цялостния фактически състав. В допълнение, решенията за приемане или изключване на съдружник не са такива по чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ – поради което и не могат да бъдат вписани на основание чл. 140, ал. 3 ТЗ58. Ergo, налага се вписване на самите обстоятелства „приемане/изключване на съдружник“, още повече, че изключването може и да няма за пряка последица прекратяване на членството59.

25.3. Изводът от горното изложение е, че двойнствената легална терминология на вписването на „решенията“ и на създадените от тях „обстоятелства“ далеч не е произволна и има своята ясно индикирана от закона логика – която, за съжаление, е останала незабелязана от съвременните „апостоли“ на новото „тълкувателно Евангелие“ („корективното“ тълкуване).

26. Подозирам, че тезата, която критикувам тук, има за своя тацитна60 „индулгенция“ класическия труд на проф. Живко Сталев и неговото разбиране, че „… подлежащите на вписване „обстоятелства“ поначало не са друго освен правни състояния на съответните търговски предприятия, т.е., съществуване или несъществуване на известни, отнасящи се до търговските предприятия правни последици“ (подч. мое)61.

26.1. Това, което недостатъчно внимателните тълкуватели пропускат обаче, е използваната от проф. Сталев квалификация „поначало“ (която лично аз разбирам като „принципно“), както и множество други пасажи от цитираното съчинение, които не оставят съмнение, че горната теза на проф. Сталев няма за свой предмет хипотезите, в които законът предвижда вписване на самите решения на общото събрание.

26.2. Горната истина – дълбоко погребана под прибързания съвременен прочит на тезите на проф. Сталев – е видна на първо място от факта, че цялата аргументация на горецитираното негово разбиране почива на примери с вписвания, които и по предвоенното ни право, и по сегашното, са безспорно декларативни62. Въпреки горната принципна позиция (чието ограничено приложно поле е индикирано както от думата „поначало“, така и от дадените примери), на с. 176 от цитираното свое съчинение, вече разглеждайки конститутивните вписвания, проф. Сталев визира „подлежащите на вписване техни [на съответното дружество] решения“. Същата терминология на вписване на решенията проф. Сталев е използвал и на с. 61, 70, 178, 179, 180, 226, 317 и 322, 323, 324 и 325 от цитираното свое съчинение. Как следва да си обясним горното привидно противоречие в тезите на проф. Сталев? Струва ми се неразумно той да бъде обвинен в тежкия грях, че на с. 62 – 66 от труда си първо се е погрижил да полемизира с поддръжниците на тезата, че подлежащите на вписване обстоятелства са юридически факти и да защити (убедително) разбирането, че предмет на вписване „поначало“ са правни последици, след което – на повече от десет места в изложението си да твърди точно обратното – че обект на определени конститутивни вписвания са самите решения на общото събрание.

26.3. Действителната теза на проф. Сталев става пределно ясна от с. 176 на цитираното негово съчинение, където се посочва, че в повечето случаи подлежащите на вписване обстоятелства са правни състояния на съответните търговски предприятия“ (подч. мое). Видно от следващите пасажи в изложението на проф. Сталев, горният цитат и подчертаният израз от него са относими само към декларативните вписвания, докато по отношение на конститутивните се посочва, че целта на регистърното потвърждаване е да се „предотврати вписването на незаконосъобразно учредени дружества или незаконосъобразно взети решения на общото събрание“ (подч. мое). Че именно решенията на общото събрание са предмет на конститутивно вписване става пределно ясно и от изложението на проф. Сталев на с. 317 – 322 от цитираното неговото съчинение – разбира се, ако това изложение бъде внимателно прочетено и бъде забелязано, че то противостои на общата и касаеща само декларативните вписвания теза, според която предмет на вписването са единствено правни последици, но не и юридически факти.

26.4. Горното изложение доказва, че класическият и все още дълбоко ценен (но неразбран!) труд на проф. Сталев не може да бъде фриволно използван за тацитното „аргументиране“ на „модерни“ и „коригиращи“ закона тези – които дори не си правят труда да реферират към труда на човека, който утвърди в правното ни мислене истината, че предмет на всички декларативни вписвания и на определени конститутивни вписвания са обстоятелства, а не юридически факти.

27. В материята на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ обаче терминологията на „вписването на решенията на общото събрание“ не само има своите основания, но е и неизбежна, защото отразява по адекватен начин особеностите на съответния фактически състав и ключовия факт, че в случая неговите правни последици: 1) са пряко проектирани в самото решение на общото събрание; 2) не зависят от допълнителни елементи на фактическия състав и 3) настъпват едва след конститутивното вписване на съответното решение, т.е., след влизането му в сила. Ergo, до вписването подлежащо на вписване „обстоятелство“ (различно от самото корпоративно решение) липсва, като в допълнение на това е очевидно, че невлязлото в сила (и следователно – непородило последиците си) решение не може да влезе в сила в резултат на вписването на неговите последици – защото те не са елемент от фактическия му състав, а са именно „последици“63. Да не се разбира горната истина означава да не се прилагат консеквенциите на базисното различие между юридически акт и правни последици – юридическият акт не може да влезе в сила в резултат на настъпване на последиците му. Вярно е точно обратното – неговите правни последици настъпват в резултат на влизането му в сила.

27.1. Една от причините за заблудите, които изложението в настоящия раздел конфронтира, е фактът, че самата Наредба № 1 не е съобразена с чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ, поради което много от съвременните тълкуватели нямат „визуален опит“ с регистърни записи, съответстващи на тези разпоредби64. Втората причина са погрешните постановки на мотивите към 2 и т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС, които също са „слепи“ за конститутивния характер на вписването на обстоятелствата „изменение на устройствения акт“, „приемане“ или „изключване на съдружник“.

27.2. В т. 20 по-горе подчертах, че определена група решения на общото събрание (тези по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ) пораждат правните си последици пряко (след потвърждаването им чрез конститутивно вписване). Ако в този контекст бъде съобразена и правната природа на решенията на общото събрание като юридически актове и следващия от нея факт, че изменението на дружествения договор или прекратяването на дружеството представляват проектирани от самото решение правни последици, би станало видно, че когато регистърният орган потвърждава волята, която ги е породила, т.е., самото решение на общото събрание, той същевременно удостоверява и възникването на съответните породени от нея последици – двете регистърни волеизявления съвпадат не само темпорално, но и предметно и изглеждат различни единствено поради съответната гледна точка (тази на юридическия факт или на проектираните от него и вече настъпили правни последици)65.

27.3. Нещо повече, логиката и предметът на конститутивния регистърен контрол по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ са такива, че това, което се потвърждава, практически винаги е самото решение на общото събрание – волята на регистърния орган се прибавя към тази на дружеството и заедно с нея завършва смесения фактически състав на съответните правни последици. Тъй като тези последици (изменение на дружествения договор или прекратяването на дружеството) са преки, чрез потвърждаването на съответното корпоративно решение същевременно се удостоверява и тяхното настъпване, т.е., самото значимо за оборота обстоятелство.

27.4. Съответно на горната сложна структура на вписването, то има както специални (конститутивни) последици, така и общи (декларативни) такива66. От перспективата на конститутивния сегмент предмет на вписването по необходимост е съответното решение на общото събрание, защото именно то се потвърждава чрез самото вписване, но от тази на общите си декларативни ефекти то има за свой предмет съответните обстоятелства (изменение на дружествения договор или прекратяване на дружеството), които вписването пряко поражда. Тъй като водещо и базисно в случая е конститутивното вписване, то „поглъща“ декларативното и налага своята специфична терминология – както в буквата на закона, така и в следващия от нея регистърен запис67.

27.5. Симултанността на вписването осигурява едновременното настъпване и на двата горни ефекта – поради което от гледище на регистърните нужди на членовете на дружеството и на третите лица е без значение, дали ще дефинираме като предмет на вписване самото корпоративно решение (решение за изменение на дружествения договор) или неговите последици (конкретно и вече настъпило изменение на дружествения договор). След като регистърният орган е вписал самото решение, което в случая няма други цели, освен дружественият договор да бъде изменен, то е и очевидно, че са настъпили и неговите последици68.

27.6. По-горе (в бележка под линия № 45) дадох пример за това как трябва да изглежда един легитимен регистърен запис по чл. 140, ал. 4 или чл. 231, ал. 4 ТЗ. Ако по-общата логика на този пример бъде пренесена на плоскостта на чл. 140, ал. 3 или чл. 231, ал. 3 ТЗ, регистърният запис би следвало да има следния модел: „С Решение на общото събрание от …(дата) са изменени клаузите на чл. … и чл. … от дружествения договор/устава“ – със съответна референция (линк) към конкретното решение на общото събрание.

27.7. Видно от горния пример, всеки легитимен регистърен запис по чл. 140, ал. 3 или чл. 231, ал. 3 ТЗ трябва да възпроизвежда есенцията на самото вписано корпоративно решение. Тъй като това решение генерира значимо за членовете на дружеството и за третите лица обстоятелство (конкретното изменение на устройствения акт или прекратяване на дружеството), вписването на самото решение е практически равнозначно и на вписване на съответното обстоятелство. Бихме могли да кажем както, че се вписва самото решение за изменение на устройствения акт, така и че се вписва породеното от него и от конститутивното вписване обстоятелство „изменение на дружествения договор/устава“ – верни са и двете69. Носещ е обаче елементът на конститутивно регистърно потвърждаване и именно той предопределя използваната от закона терминология. Бихме могли да кажем, че както при учредяването на дружеството базисен предмет на вписването е самото то, така и в хипотезите по чл. 140, ал. 3 ТЗ базисен предмет на вписването е решението на общото събрание70.

28. Горното изложение допълва изложените в Раздел V аргументи, обясняващи вътрешната логика на чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ.

28.1. В хипотезите по ал. 3 на тези две разпоредби единственото значимо за оборота „обстоятелство“ е, че устройственият акт е бил изменен или допълнен. Тъй като съдържанието на тази промяна е пряко инкорпорирано в самото решение на общото събрание и тъй като вписването на това решение е условие за възникването на самото „обстоятелство“, предмет на първичния (конститутивен) сегмент на вписването по необходимост е именно корпоративният акт, а не неговите последици. Тъй като (съдържателно) този сегмент е равнозначен на обстоятелството „изменение на устройствения акт“, декларативният сегмент на вписването се поглъща от конститутивния и е практически неразличим от него.

28.2. В случаите по 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ обаче, макар също да е налице изменение на устройствения акт, значимото за оборота „обстоятелство“ е друго и има квалифицирана форма – увеличаване/намаляване на капитала, преобразуване, приемане или изключване на съдружник. Затова на вписване подлежи самото то, а не изменението на устройствения акт. Хипотезата е аналогична на тази, при която чрез вписаното по реда на чл. 140, ал. 3 ТЗ изменение на устройствения акт се променят обстоятелства по чл. 119, ал. 2 ТЗ – вписването на промяната в този акт не е достатъчно, като към него се добавя и второ, вече декларативно вписване в актуалното състояние на дружеството. В случаите по чл. 140, ал. 4 ТЗ вписването на съответната квалифицирана форма на изменение на дружествения договор „поглъща“ вписването на самото изменение на този договор (поради което липсва и формално вписване на обстоятелството „изменение на устройствения акт“), но декларативно вписване по реда на чл. 140, ал. 1 ТЗ отново е необходимо, защото предмет на промяна са капиталът, правосубектността, персоналния състав на дружеството или други значими за третите лица обстоятелства (при изключване без пряко прекратяване на членството).

29. Изводът е, че предмет на декларативните вписвания винаги са подлежащите на вписване обстоятелства, но предмет на определени конститутивни вписвания (тези по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ) по необходимост са самите решения на общото събрание, защото именно те са прекият обект на регистърното потвърждаване и защото до това потвърждаване все още няма подлежащо на вписване обстоятелство, което да бъде комуникирано пред третите лица71.

29.1. Горната перспектива позволява специфичната и „дразнеща“ недостатъчно внимателното око на съвременния тълкувател терминология на чл. 122, чл. 140, ал. 1 и 3, чл. 187б, ал. 2, чл. 197, ал. 2 и чл. 231, ал. 3 ТЗ не само да намери своето логично обяснение, но и да бъде защитена като адекватна на уреденото от закона явление – на конститутивното вписване, което в разглежданите тук случай касае само решението за изменение на дружествения договор.

29.2. Редакцията на чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ е проблемна и „подканяща“ към корективно тълкуване само, ако – в синхрон с ВКС, с Наредба № 1 и с обединения хор на съвременната доктрина – пропуснем ключовия факт, че централен елемент на тези две разпоредби е ядрото на уреденото в тях конститутивно вписване, а не неизбежно съпровождащия го (общ) декларативен сегмент. Поради горните особености на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ използваната от закона специфична терминология не може да бъде квалифицирана като погрешна и именно поради това може да бъде открита както в множество други разпоредби на ТЗ, така и в класическото съчинение на проф. Живко Сталев72. Напротив, тълкувателният „преврат“, обединен от лозунга, че решенията по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ не подлежат на конститутивно вписване, е пряката причина за бедствието, адресирано в следващия раздел.

 

VII. Негодността на обявяването на дружествения договор да изпълни функциите на конститутивния регистърен контрол по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ

30. Целта на конститутивното вписване е да бъде упражнен предварителен контрол върху легитимността и правните последици на „сложни и важни юридически факти“73, които по правило са от значение не само за третите лица, но и за самото дружество и неговите членове – в отношенията помежду им74. Тъй като в случая става въпрос за вписвания, обхватът и интензитетът на регистърния контрол се определят от чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ. Този контрол обаче е съществено различен по предмет и интензитет, в зависимост от това дали обект на регистърното заявяване е извършването на вписване или на обявяване. При вписванията регистърният орган е длъжен да се увери, че съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи“. В контраст с тази проникваща в дълбочина материалноправна проверка, обявяването изисква регистърният орган да се увери само в това, че подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона“ (чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ), както и че е легитимно приет.

30.1. Горната разлика в интензитета на регистърния контрол при вписванията и обявяванията означава, че ако решенията за изменение на дружествения договор не подлежат на самостоятелно вписване и не са свързани с обстоятелства по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ, те принципно ще останат под радара на конститутивната регистърна проверка – което от своя страна е несъвместимо не само с чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ, но и с нормативната система на учредяване на търговско дружество (Раздел IV по-горе)75.

30.2. Разпоредбите на чл. 119, ал. 4, чл. 174, ал. 4 и чл. 260г, ал. 3 ТЗ не подменят и не биха могли да подменят изискваните от чл. 140, ал. 3, чл. 231, ал. 3 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ конститутивни вписвания, защото имат съвършено различна цел – обявяването на един вече изменен устройствен акт, а не регистърното потвърждаване на самите изменения. Горната идея е ясно изразена в чл. 54, ал. 1 от германския GmbHG, но за съжаление не е достатъчно адекватно интегрирана в текстовете на ТЗ и съответно, е дала повод за неправилните интерпретации, възприети от ВКС и в Наредба № 176.

31. Горните съображения доказват, че обявяването на устройствения акт и вписването на промени в актуалното състояние на дружеството не могат да заместят конститутивното вписване на самите решения на общото събрание и да осигурят защитните и контролни ефекти, присъщи на конститутивния регистърен контрол. Целта на обявяването на изменения устройствен акт на дружеството и на вписването на актуалното състояние съгласно чл. 140, ал. 1 ТЗ е единствено третите лица, а и самите съдружници и акционери, във всеки един момент да могат да се запознаят с актуалния му устройствен акт и с изнесеното „пред скоби“ (в раздел „Основни обстоятелства“ по фирмената партида) негово есенциално съдържание, без да се налага да ги „сглобяват“ на базата на предходни вписани промени.

31.1. Горните цели на закона обаче нямат нищо общо с не по-малко важната нужда всяко изменение на устройствения акт на капиталово търговско дружество да е преминало през потвърждаваща го конститутивна регистърна проверка, както и с необходимостта търговският регистър да разкрива пряко точната дата, на която съответното изменение е влязло в сила (т.е., е било потвърдено от регистърния орган – чрез конститутивно вписване), както и неговото съдържание77.

31.2. Както при учредяването на дружеството обявяването на неговия устройствен акт е предшествано от регистърна проверка по същество, така и обявяването на един вече изменен дружествен договор или устав е обусловено от напълно идентичен по обем и интензитет конститутивен контрол – не само върху неговото валидно приемане, но и съдържание. Тъй като според чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ този контрол не може да бъде цялостно интегриран в регистърната процедура по обявяване на изменения устройствен акт, той трябва да бъде извършен в рамките на такава по вписване78. Противното не би било Право, а нелегитимна и повърхностна казуистика, която – под мнимото прикритие на чл. 119, ал. 4 и чл. 174, ал. 4 и чл. 260г, ал. 3 ТЗ – забравя фундамента на уредените в чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ конститутивни вписвания79.

32. В допълнение на горния фундаментален проблем, налице е и втори. При действието на Наредба № 1 потребителите на информация от търговския регистър могат да видят актуалния устройствен акт на дружеството, както и неговите предходни редакции, но тези исторически записи не идентифицират нито конкретната дата, на която съответното изменение е влязло в сила (т.е., е било потвърдено чрез конститутивно вписване), нито конкретното съдържание на промяната. Първият факт е плод на обстоятелството, че Наредба № 1 е напълно „невинна“ по отношение на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ и изглежда не ги „познава“, а вторият – на самата същност на обявяването и неговите различия с вписването.

32.1. В Германия, чийто заслуги за „изобретяването“ на търговския регистър едва ли е нужно да доказвам, горните цели на конститутивните вписвания на измененията в дружествения договор се постигат по следните начини80:

1) Когато изменението на дружествения договор засяга съдържание по чл. 119, ал. 2 ТЗ, което подлежи на вписване на самостоятелно основание, вписването има за предмет самата конкретна промяна. Легитимният регистърен запис в този случай би бил „Седалището и адресът на управление са променени на…“, „Фирмата на дружеството е променена на …“ и т. н.81. Както вече подчертах, извършването на този регистърен запис обуславя и вписването на съответните промени в актуалното състояние на дружеството (в обстоятелствата по чл. 140, ал. 1 ТЗ), защото те са последица от влизането в сила на измененията в устройствения акт, а последните влизат в сила след като бъдат вписани по посочения по-горе „пряк“ начин.

2) Извън горните случаи регистърният запис обхваща само датата на съответното вписване, указание, че устройственият акт е бил изменен, както и референция към конкретното решение на общото събрание. Първият от горните елементи фиксира датата, на която изменението е било регистърно потвърдено и съответно, е влязло в сила, а вторият идентифицира неговото съдържание82.

32.2. Горната логика на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ не е била схваната от подписалия Наредба № 1 бивш Министър на правосъдието (г-н Георги Петканов) – което не е учудващо, при положение, че тази логика не е разбрана дори от ОСТК на ВКС и от водещи български доктринери. В резултат на това регистърната практика – вече близо двадесет години – функционира чрез един незаконосъобразен подзаконов нормативен акт, който нарушава не само ясните разпоредби на чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ, но и исторически и сравнителноправно утвърдената същност на конститутивните вписвания.

32.3. Преките и непоносими вреди от горната подмяна на смисъла на закона се изразяват в това, че (според ВКС) дружеството и съдружниците ще бъдат „незабавно обвързани“ дори и от нищожни клаузи на устройствения акт, потребителите на търговския регистър ще трябва сами да разсъждават по въпроса за легитимността на този акт (вършейки работата на регистърния орган), конститутивният контрол упражнен при учредяването на компанията ще бъде обезсмислен, а регистърният орган ще бъде насърчен невинно ще вдига рамене, под предлог, че законът му възлагал единствено послушно да обявява изменения устройствен акт, но не и да проверява валидността на неговите клаузи83.

32.4. Горните практически резултати са несъвместими със същността на търговския регистър и на уредените в чл. 140, ал. 3 и чл. 140, ал. 4 ТЗ конститутивни вписвания. Тяхната функция е точно обратната и се изразява в идеята държавата да верифицира (чрез конститутивно вписване) легитимността на устройствения акт на капиталовото търговско дружество и конкретната дата и съдържание на промените в него – така, както е направила това и при самото учредяване на компанията. Цел на закона обаче не е и не би могло да бъде, потребителите на информация от търговския регистър да бъдат натоварени с работа, която този регистър – в интерес на правната сигурност и на нуждите на оборота – е призван да им спести.

 

VIII. Изводи

33. Изводите на настоящия труд (в синхрон и с тези на предходните ми публикации в Lex.bg) отново са тежки и показателни за нивото на съвременната доктрина, нормотворчество и юриспруденция в материята на дружественото право. Оказва се, че същността на търговския регистър е правилно разбрана от ВКС и от авторите на Наредба № 1 единствено по линия на декларативните, но не и на конститутивните вписвания. Институтът на търговския регистър обаче представлява едно интегрално цяло, от което конститутивните вписвания представляват важен, а при капиталовите дружества – и водещ сегмент.

33.1. Поради горните реалности, дружественото регистърно право не може да бъде правилно осмислено и да изпълни възложените му от закона функции, ако не бъде коректно схванат неговият конститутивен сегмент, формиран не само от разпоредбите, регулиращи учредяването на капиталово търговско дружество, но и от тези на чл. 122, чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ.

33.2. Наредба № 1 от 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до ТРРЮЛНЦ се нуждае от спешен „ремонт“, за да бъде съобразена с принципа на правовата държава, с изискванията на чл. 15, ал. 1 от Закона за нормативните актове и с експлицитното съдържание на чл. 122, чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3 ТЗ. В този подзаконов акт следва да се предвиди, че съответните корпоративни решения за изменение на устройствения акт подлежат на вписване, като бъде уредена и съответната форма за това. Наредба № 1 трябва да бъде съобразена и с чл. 140, ал. 4 ТЗ, като предвиди самостоятелното вписване на приемането и изключването на съдружници84. Не на последно място, чл. 21, ал. 3, т. 11 от Наредба № 1 следва да бъде съобразен с факта, че прекратяването на участието по чл. 125 ТЗ не е равнозначно на прекратяване на членството, като бъде уреден и начинът на доказване пред регистърния орган на уреждането на имуществените последици по чл. 125, ал. 3 и чл. 260м, ал. 3 ТЗ85.

33.3. ВКС следва спешно да преосмисли перспективата си към чл. 122, чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ и да се освободи от интерпретирането на уредените в тези разпоредби конститутивни вписвания през неадекватната призма на декларативните и на обявяването на устройствения акт. Тази нужда е особено остра в материята на изключването на съдружници86, но е не по-малка и в тази на конститутивния регистърен контрол върху измененията в устройствения акт. Съответно, постановките, застъпени в мотивите към 2 и т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС (виж бележка № 2) трябва да бъдат цялостно изоставени – като плод на заблудите, родени от базисната неподготвеност на съвременния български юрист да посрещне предизвикателствата, поставени от възроденото през 1991 г. търговско право. Ако ВКС държи на своя престиж и конституционна мисия, горната промяна трябва да се случи в обозримо бъдеще, защото, докато критикуваните тук погрешни постановки се прилагат от съдилищата и от Агенцията по вписванията, легитимност и етичност в корпоративния оборот не са възможни, а мошениците ще продължат да дефилират из съдебните зали с „победоносното знаме“ на погрешните и неосмислили същността на уредените от закона явления мотиви към 2 и т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС.

34. Горният анализ показва, че прибързаното корективно тълкуване на закона – макар и дефилиращо във все повече „научни“ и „учебни“ съчинения – рядко има своите основания. В съвременните условия то много по-често е симптом за дефицити във вниманието и познанията на тълкувателя (или за ексцес в неговите амбиции), а не за грешки на законодателя. Тази важна за съвременното правно мислене тема бе засегната и в предходната ми публикация87, но, както е видно от настоящото изследване, е актуална в цялата област на дружественото търговско право. От тази („метаюридическа“) гледна точка тълкувателят има много по-добри шансове за успех при осмислянето на ТЗ, ако изхожда от една по-смирена позиция и от перспективата на „плаващо и концентрирано незнание“, а не от тази на арогантното, подкрепено с подръчни и клиширани „аргументи“ и установено веднъж завинаги „знание“. Сигурната „котва“, която би го предпазила от загуба на връзка с правната реалност, принципно е буквата на закона. Поради това тази котва не трябва да бъде прибързано вдигана, освен, ако мореплавателят не разполага с детайлна и достоверна карта на пътя до своята дестинация – изградена от критично тестваните му аргументи, сравнителноправна ерудиция и правно мислене. В противен случай, вместо адекватно „коригиран“, курсът към обетованата земя на Правото се явява подменен и корабът на правното мислене може да достигне единствено до своето крушение.

35. Ще се въздържа да формулирам изрично практически най-тежкия извод от настоящото изследване – защото не зная дали той ще бъде понесен от Агенцията по вписванията, Министъра на правосъдието и от без това претоварените български търговски съдии. На фона на главната теза на настоящия труд, всеки мислещ юрист би могъл да достигне самостоятелно до този спестен от мен извод и да осъзнае неговите фундаментални практически последици за почти всяко капиталово дружество с по-дълга история, за неговите членове и кредитори и за останалите трети лица.

36. Мисля също така, че след повече от три десетилетия по прилагането на ТЗ, е крайно време българската правна наука и съдебна практика в материята на дружественото право да се освободят от своята „младенческа“ неопитност, тълкувателно лутане и доктринерни ежби, да поемат отговорност и да се изправят пред реалността на факта, че поради шоковото раждане на съвременното ни търговско право, то трябва да бъде постоянно пре-откривано и до-изяснявано (вероятно, още десетилетия) – докато не бъде достигнат действителният му и съответстващ на Конституцията смисъл и заложените в сравнителноправните му източници високи и исторически утвърдени стандарти88. Докато това не се случи, доктринерните съчинения, учебната правна литература, съдебните решения, подзаконовите нормативни актове и общите тълкувателни актове на ОСТК на ВКС в материята на дружественото търговско право ще имат една и съща неатрактивна и вредна за правовата държава и за развитието на правото черта – неоснователната претенция, че „истината“ за смисъла на закона е достигната веднъж завинаги и не подлежи на преоткриване.

 

Бележки под линия:

1 Сталев, Ж., Търговски регистър (1939), с. 30 и 322 (Цитиран тук по осъвремененото издание от 1994 г., С.: Софи-Р). Подчертаването във втория цитат е добавено от мен, а в първия е от оригинала.

2 Тези мотиви на ОСТК на ВКС са следните (подч. мое):

1) „С приемане от общото събрание на решение за изключване на съдружник, последният се лишава от членство в дружеството и произтичащите от това права по чл. 123 ТЗ…“;

2) „За дружеството с ограничена отговорност подлежащо на вписване обстоятелство по силата на чл. 119, ал. 2, вр. чл. 115, т. 3 ТЗ е името или фирмата на съдружниците, като съответно при прехвърляне на дялове се вписва настъпилата промяна само ако е приет нов съдружник;

3) Изменението на дружествения договор и приемането на нов съдружник настъпват с решението на общото събрание по чл. 137, ал. 1, т. 1 или т. 2 ТЗ и имат конститутивно действие за съдружниците и дружеството от този момент.;

4) „Разписаното в нормата на чл. 140, ал. 3 ТЗ влизане в сила на решението за изменение на дружествения договор от неговото вписване не може да аргументира извод за промяна на момента, от който то има действие във вътрешните за дружеството отношения. Това решение не представлява подлежащо на вписване обстоятелство, тъй като съгласно чл. 5 ЗТРРЮЛНЦ измененият дружествен договор е акт, който се обявява.“.

3 Стефанов, С., Критичен анализ на практиката на ВКС относно момента на прекратяване на членственото правоотношение при изключването на съдружник (Публикация в Lex.bg от 26.09.2022г.). Стефанов, С., Прекратяване на дяловото участие и принудително изпълнение върху дружествени дялове, С.: Ентусиаст (2024), с. 412 – 501. Моята критика спрямо тезите на ВКС по тълкуването на чл. 140, ал. 4 ТЗ бе допълнително аргументирана и чрез главната теза на статията ми „Институтът на прекратяване на участието в ООД по смисъла на чл. 125 от Търговския закон“, публикувана в Lex.bg в две части, съответно на 04.11.2024г. и на 11.11.2024г. Горната обширна и многовалентна критика обаче – именно защото е основателна и адресира генерални проблеми в съвременното осмисляне на дружественото право – може да бъде допълнително подкрепена и от перспективата на настоящия труд, който, освен чисто практическия си фокус, има за цел да изясни и теоретичната основа и вътрешната логика на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ.

4 Срв. чл. 187 от ТЗ (отм.).

5 Виж чл. 122, чл. 187б, ал. 2 и чл. 197, ал. 2 ТЗ.

6 С цел облекчаване на текста ще реферирам предимно към чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ, като следва да се подразбира, че аргументацията и изводите на изследването ще са приложими и спрямо чл. 231, ал. 3 и 4 ТЗ, както и по отношение на чл. 260х, ал. 3 ТЗ.

7 Острите, макар и непублични защитни реакции, които серията ми от публикации в Lex.bg породи, заслужават самостоятелна и не по-малко важна статия. Тук ще се огранича да посоча, че тези реакции потвърждават отдавнашното ми опасение, че тълкувателният и юриспрудентен хаос в материята на най-важните институти на дружественото търговско право (както и съответните погрешни тези) нито са изцяло случайни, нито са напълно нежелани. Напротив, за определени хора от юридическите среди горните недъзи на съвременното правно мислене и правоприлагане са необходими, приветствани, а вероятно, и насърчавани, защото позволяват неща, които не могат да бъдат направени в чистите води на ТЗ. Този закон не позволява нито пладнешкия обир, „легитимиран“ от балансовата оценка, привиждана в чл.125, ал. 3 ТЗ, нито „автоматичното“ терминиране на членството в хипотезите на прекратяване на участието, нито „незабавното“ действие на изменението на дружествения договор или на изключването в т.нар. от ВКС „вътрешни отношения“ между изключения и дружеството – под радара на изрично уредените в чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ конститутивни вписвания. При сегашната доктрина и съдебна практика обаче, горните метаюридически фокуси са не само възможни, но и напълно „правомерни“ и защитавани с правораздавателни актове. Ако за момент си представим значителния имуществен интерес подобни схеми да бъдат „консултирани“ и „облечени“ в юридическа форма, би станало видно, че не всеки адвокат би приветствал внасянето на ред, яснота, легитимност и цивилизованост в корпоративния оборот. Подобно приветстване изисква не само формалното качество на юрист, но и милеене за ценностите на Правото и осъзнаването, че без него човешкото същество (и общество) е обречено на дехуманизиране, разрушение и агресия.

Горната непублична реакция срещу мисията, с която съм са заел обаче, същевременно е и основание за надежда, защото показва, че гласът ми се чува и че някои български юристи го намират за опасен, а и застрашаващ бизнеса им. Тя доказва също така и това, в което винаги съм вярвал, включително като психоаналитик – че нито високият социален статус, нито властта, нито богатството и научните или дипломатически титли са гаранция за притежаването и на чисто човешки, граждански и научни качества. Напротив, понякога зад тяхната маска се крият потайни чудовища, настървени да унищожат точно ценностите, с чието „отстояване“ публично парадират. (Укриваните в течение на десетилетия сексуални злоупотреби в лоното на Католическата църква са друг подходящ пример за сходен феномен). От тази перспектива намирам за естетически и морално грозно да се хвалиш, че кантората ти „никога не е губила дело“, но същевременно да реагираш с ужас срещу „опасността“ истината за смисъла на чл. 125, чл. 126 и чл. 140, ал. 3-4 ТЗ да излезе наяве. Слава Богу, все още живеем в държава, в която в-к Работническо дело не е единствената трибуна за изразяване на мнение.

8 Въпреки обема си, настоящото изследване само открехва вратата към многобройните проблеми в съвременното осмисляне на дружественото регистърно право, които са не по-малко тежки от тези в материята на прекратяване на участието по чл. 125 и чл. 260м ТЗ и на защитата срещу порочни решения на общите събрания на капиталови търговски дружества. В следваща публикация ще бъдат адресирани и въпросите, поставени от вписванията на предвидените в чл. 122, чл. 129, ал. 2 и чл. 140, ал. 4 ТЗ обстоятелства „прехвърляне на дружествен дял“, „приемане“ и „изключване на съдружник“ – които или изцяло се игнорират от ВКС, или са само частично „имплементирани“ в Наредба № 1.

9 Сталев, Ж., цит. съч., с. 321, дефинира различията между конститутивното и декларативното вписване по следния начин: „Докато при конститутивните вписвания вписването е условие за правната важимост на вписаните правни последици, които без вписването не се считат за настъпили даже за лицата, които са субекти на тези последици, при декларативните вписвания, вписаните правни последици се пораждат и важат преди вписването, само че, за да могат да се противопоставят на трети добросъвестни лица, е необходимо да бъдат вписани…“ (Подчертаването е от ориганала).

10 Позовавайки се на проф. Венелин Ганев, Сталев, Ж., цит. съч., с. 314 – 315 (бел. под линия № 314) подчертава, че „конститутивният или декларативен характер на известно вписване се определя не от това, дали то е, или не е, предпоставка за настъпване на едно каквото и да е правно действие, а единствено по отношение на вписването към вписаните обстоятелства. Ако вписването обуславя правната важимост на вписаните обстоятелства, то е конститутивно“.

11 Горната сложна структура на конститутивното вписване позволява неговият потвърдителен сегмент да бъде поставен в основата на различни вписвания. Двата сегмента могат да съвпадат и да са интегрирани в един и същи регистърен запис, но могат и да са предмет на различни вписвания различни. Така например вписването на решение на общото събрание по чл. 140, ал. 3 ТЗ, което не генерира други подлежащи на вписване обстоятелства, ще синтезира и двата сегмента на вписването – конститутивния и декларативния, защото е ясно, че след като регистърният орган е вписал това решение (със съответните значими за оборота негови елементи), то същевременно е вписано и обстоятелството „изменение на дружествения договор“ (виж Раздел V).

Ако обаче съответното конститутивно вписване генерира няколко реда подлежащи на вписване обстоятелства, конститутивният и декларативният сегмент ще се откроят ярко – така би било например в случай, че съдружниците са решили управителят да се избира и освобождава не чрез „обикновено“ решение на общото събрание по чл. 137, ал. 1, т. 5 ТЗ, а чрез изменение на дружествения договор. В тези случай ще се стигне до съчетаване на конститутивно вписване по чл. 140, ал. 4 ТЗ (на решението за изменение на дружествения договор) и декларативно такова по чл. 140, ал. 1 ТЗ (избор и освобождаване на управител).

12 Сталев, Ж., цит. съч., с. 226 не формулира горния извод изрично. Даденият от него пример с конститутивно потвърждаване на решение за намаляване на капитала по чл. 217, ал. 3 от ТЗ (отм.) обаче, както и консистентно използваната в цялото му съчинение терминология на потвърждаване на „решенията на общите събрания“ експлицитно съдържа и направения от мен изричен извод. В допълнение, на същата страница от съчинението си, проф. Сталев посочва, че „потвърждаването се явява като израз на специалния контрол върху законосъобразността на учреденото дружество или взетото от общото събрание решение“ (подч. мое). Изводът, че предмет на конститутивно регистърно потвърждаване е самото корпоративно решение, вкл. в случаите, в които то е само един от елементите на съответния фактически състав, е неизбежен.

13 Разпоредбите на чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ биха могли да оставят впечатлението, че предмет на конститутивно регистърно потвърждение е съответният цялостен фактически състав. Това впечатление е погрешно. Конститутивна регистърна воля не може да бъде насложена нито към вноските в капитала, нито към презюмираното от чл. 150, ал. 2 ТЗ съгласие на кредиторите или даването на обезпечение от намаляващото капитала си дружество, нито към останалите (неволеви) елементи от фактическия състав на преобразуването. Съответният фактически състав по чл. 140, ал. 4 или чл. 231, ал. 4 ТЗ „има действие“ от момента на вписването, защото регистърният орган се е уверил, че е цялостно и легитимно формиран и защото е потвърдил неговия централен елемент (съответното корпоративно решение) – което не би направил при пороци или непълнота на фактическия състав. Това потвърждение – за разлика от хипотезите по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ – има за предмет едно влязло в сила решение на общото събрание, което обаче – поради по-широкия фактически състав на съответните обстоятелства – не е годно самостоятелно да ги породи. То се нуждае както от имплементиране, така и от конститутивно регистърно потвърждение. На практика, всяко решение за промяна на капитала или за преобразуване инкорпорира тацитното условие „доколкото бъдат спазени съответните изисквания на закона“. При конститутивната регистърна проверка сбъдването на тези условия се верифицира – поради което съответното решение или решения се потвърждават и цялостният фактически състав, от който те са част, поражда „действие“. Горният модел е естествено проявление на нормативната система на учредяване на търговски дружества, която по необходимост се прилага и при промени в конституиращите дружеството елементи.

14 „Същинско“ или „заличаване в тесен смисъл“ е онова заличаване, което е мотивирано от изначална или настъпила с обратна сила неистинност на вписването. „Несъщинското“ заличаване от своя страна е плод на последваща промяна в изначално истинно вписване и по същността си представлява „ново и самостоятелно вписване на нови и самостоятелно подлежащи на вписване обстоятелства“ – виж в този смисъл Сталев, Ж., цит. съч., с. 252 – 254.

15 Горният пасаж адресира едновременно две тежки заблуди на съвременната доктрина и съдебна практика, а именно: 1) заблудата, че съдебното решение за отмяна по чл. 74 ТЗ действа само за в бъдеще и 2) не по-малко тежката илюзия (родена още с Тълкувателно решение № 1 от 06.12.2002г. по тълкувателно дело № 1/2002 г. на ОСГК на ВКС), според която искът за нищожност на решение на общото събрание е такъв по чл. 124, ал. 1 ГПК, т.е., обикновен отрицателен установителен иск. Първата от горните тези е несъвместима със защитните функции на иска по чл. 74 ТЗ и на същността на отмяната, като в допълнение на това не отчита и сложната структура на конститутивното вписване и на стоящия в основата му смесен фактически състав. Закрилата по чл. 8 ЗТРРЮЛНЦ касае само декларативните ефекти на вписването и съответно, действа само в отношенията между дружеството и третите лица. Тази закрила обаче е дефинитивно неприложима, обективно ненужна, а би била и крайно вредна във вътрешнокорпоративните отношения. Поради горните съображения действието на отмяната по чл. 74 ТЗ във времето не може да бъде изведено от чл. 8 ЗТРРЮЛНЦ, а следва от същността и функциите на самия иск за отмяна.

Втората от горните тези не отчита факта, че силата на пресъдено нещо на съдебното решение, с което се постановява нищожност на корпоративно решение по иск на акционер или съдружник не би могла да е има по-ограничени субективни предели от тази на решение за отмяна по чл. 74 ТЗ. Противното би означавало защитата чрез иск за отмяна да бъде по-ефективна от тази чрез иск за нищожност – въпреки наличието на по-лек порок на съответното корпоративно решение. Това обаче означава, че искът на съдружник или акционер за нищожност на решението на общото събрание не е такъв по чл. 124, ал. 1 ГПК, а е специален иск, чието съществуване следва да бъде изведено per argumentum a fortiori от чл. 74 ТЗ. Тази истина е отдавна открита в Германия, но у нас – поради незрелите и преклудиращи правното мислене и развитието на правото постановки на Тълкувателно решение № 1 от 06.12.2002г. по тълкувателно дело № 1/2002 г. на ОСГК на ВКС – е все още непризната. По втората от горните теми виж забележителната монография на Emmerich, M., Die historische Entwicklung von Beschlu?verfahren und Beschlu?kontrolle im Gesellschaftsrecht der Neuzeit unter besonderer Beru?cksichtigung des Aktienrechts („Историческо развитие на процедурите по приемане на решения и на контрола върху тях в съвременното корпоративно право, със специално внимание върху акционерните дружества“), С.: Duncker & Humblot (2000). В същия смисъл Schmidt, K./Bochmann, С., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, II. Band, 12. neubearbeitete und erweiterte Auflage, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с. 746 – 747.

16 Сталев, Ж., цит. съч., с. 28. (Подчертаването е от ориганала).

17 Сталев, Ж., цит. съч., с. 30 (Подчертаването и курсивът са мои).

18 Сталев, Ж., цит. съч., с. 323, подчертава, че конститутивните вписвания се явяват израз на същността на нормативната система. Тази истина е очевидна, но поради нейната важност се подчертава и в германската коментарна литература по GmbHG – виж Ulmer, P., в Hachenburg Gesetz betreffend die Gesellschaften mit beschr?nkter Haftung (GmbHG). Gro?kommentar. 8., neubearbeitete Auflage (1997), с. 78 – 79.

19 Както ще стане видно от изложението в Раздел V, именно горната особеност на конститутивните вписвания е главната причина за използваната в чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ терминология на вписването на „решенията“ на общото събрание, а не на създадениje от тях и от конститутивното вписване „обстоятелства“.

20 Сталев, Ж., цит. съч., с. 70.

21 Спирането на производството по декларативно вписване би имало практическо значение най-вече при регистрирането на промени в представителната власт на компанията, но в останалите хипотези едва ли би се наложило. Напротив, спирането на процедурата по конститутивно вписване е базисна гаранция за легитимност във вътрешнокорпоративния живот и за постигането на целите на исковата защита срещу порочни решения на общото събрание.

22 Същностните различия между двете групи вписвания имат и своето историческо проявление, доколкото институтът на търговския регистър е възникнал още преди формирането на нормативната система на учредяване на търговски дружества. (За генезиса и историческото развитие на търговския регистър виж Сталев, Ж., цит. съч., с. 39 – 50). Конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ са неизбежно проявление именно на тази система и следователно, са надградени над общите (декларативни) и исторически по-стари ефекти на търговския регистър. Тъй като раждането и развитието на нормативната система е свързано най-вече с капиталовите дружествени форми, е разбираемо и защо конститутивните вписвания имат най-широко приложно поле и практическо значение именно при акционерните и при дяловите дружества, при които тези вписвания се явяват своеобразен гарант не само за легитимното учредяване на компанията, но и за нейното правомерно функциониране.

Тъй като именно легитимността на корпоративния оборот не е на особена почит в съвременна България, не е учудващо, че тълкувателно „атакувани“ и подменени (поради неразбиране на материята или поради други причини) са именно онези институти, които са ключови за гарантирането на тази легитимност – основанията за нищожност на решенията на общите събрания и действието на отмяната по чл. 74 ТЗ във времето, прекратяването на участието по чл. 125 и чл. 260м ТЗ и конститутивните вписвания по чл. 140, чл. 231 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ. В резултат на горното бедствие, корпоративният оборот практически се регулира не от ТЗ, а от „декрети“ на ВКС, от хроничните заблуди на съвременната доктрина и от Наредба № 1 – която, в разглежданата тук материя, е грубо незаконосъобразна.

23 При работата по законопроекта за ТЗ е имало оживени спорове дали персоналните дружества трябва да бъдат правосубектни или не. В крайна сметка е надделяло разбирането, че те следва да бъдат юридически лица.

24 Джидров, П., Коментар на Търговския закон, Том II, С.: Издателска къща „Христо Ботев”, 1993 (Оригиналното издание е от 1910г.), с. 309.

25 За подробности виж Джидров, П., цит. съч., с. 307.

26 Както следващото изложение доказва, Наредба № 1 е напълно „сляпа“ за част от конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3 и 4 и чл. 231, ал. 3 ТЗ – което несъмнено е тежък грях, защото в практиката си длъжностните лица по регистрацията се ръководят главно от подробната уредба в този подзаконов нормативен акт. Това обаче не е попречило на Наредба № 1 да „допише“ закона – като предвиди „обявяване“ и на дружествените договори на персонални дружества.

27 Ulmer, P., в Hachenburg Gesetz betreffend die Gesellschaften mit beschr?nkter Haftung (GmbHG). Gro?kommentar. 8., neubearbeitete Auflage (1997), с. 78 – 79.

28 Калайджиев, А., Търговци, С.: Сиби (2021), с. 140. Цитираното разбиране противоречи на ясната и системна буква на закона и не може да бъде споделено. Индивидуализиращите търговското дружество признаци подлежат на вписване при учредяването му на самостоятелно основание, защото са от значение за третите лица, както и за самата индивидуализация на компанията. Това не променя факта, че предмет на конститутивното учредително вписване е самото дружество.

29 Цитатът е от Veil, R., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, I. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2018), с. 575.

30 В този смисъл и Сталев, Ж., цит. съч., с. 177. От тази перспектива, съдружниците трябва да внимават, дали предвидената от тях договорна уредба съответства на императивния режим на увеличаване или намаляване на капитала, на правната уредба на закрила на конкуренцията, воденето на счетоводството и годишното приключване и други императивно регулирани материи – виж в този смисъл Veil, R., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, I. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2018), с. 655.

31 Сталев, Ж., цит. съч., с. 177. В същия смисъл за съвременното германско право в материята на ООД и АД – Veil, R., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, I. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2018), с. 655. В Германия правната уредба на регистърния контрол при учредяването на ООД понастоящем е в чл. 9с от GmbHG и е ревизирана през 1998г., с цел да бъде ограничен интензитетът на този контрол и облекчена процедурата по вписване. Въпреки тази промяна, регистърният съд е длъжен да провери дружествения договор в неговата цялост, включително за наличието на клаузи, които са нищожни поради противоречие с императивни правни норми или които нарушават разпоредби, установени изключително или преимуществено в интерес на дружествените кредитори.

32 Германската доктрина различава „истинско“ („echten“) от „фалшиво“ („unechten“) съдържание на дружествения договор. Първото принадлежи на дружествения договор като корпоративен регулативен източник, а второто или няма регулативно значение, или има такова, но не на плоскостта на корпоративното, а само на облигационното право. В този смисъл, „дружествен договор в материалноправен смисъл“ е нещо различно от „дружествения договор като обявен в търговския регистър документ“ – виж в горния смисъл Scheller, J., в Scholz Kommentar zum GmbHGesetz, I. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2022), с. 284. Виж също Ries, P., в Handelsgesetzbuch, 6. neu bearbeitete und erweiterte Auflage, Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2018), с. 157. Разграничителният критерий за горната диференциация е дали според волята на съдружниците и закона съответните права и задължения са „привързани“ към дружествения дял (съответно – към акцията) или към личността на конкретни съдружници/акционери и съответно, дали ще „надживеят“ частното правоприемство в дружествения дял/акцията или ще се погасят с него – виж в този смисъл отново Scheller, J., цит. съч, с. 289.

33 Стефанов, С., Критичен анализ на практиката на ВКС относно момента на прекратяване на членственото правоотношение при изключването на съдружник (Публикация в Lex.bg от 26.09.2022г.). Стефанов, С., Прекратяване на дяловото участие и принудително изпълнение върху дружествени дялове, С.: Ентусиаст (2024), с. 412 – 501.

34 Стефанов, С., Концептуалният модел на ООД в Търговския закон и неговото значение за тълкуването на правната уредба (Публикация в Lex.bg от 11.04.2024 г.).

35 Schneider, Uwe H./Schneider, Sven H., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, II. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с 289.

36 Ако вписването и в тези случаи бе конститутивно, освободеният управител би могъл да продължава да уврежда дружеството, дори чрез сделки с недобросъвестни трети лица – позовавайки се на все още неизвършеното конститутивно вписване (което на свой ред може да бъде лесно спряно за период от години). Очевидно е, че подобен практически резултат е неприемлив и не съответства нито на нуждите на оборота, нито на добрите нрави. Горните съображения са и пряката причина за разпоредбите на чл. 141, ал. 6, чл. 235, ал. 5 и чл. 260щ, ал. 3 ТЗ, които уреждат декларативни, а не конститутивни вписвания и позволяват на дружеството да действа чрез своя новоизбран управител или ликвидатор поне в отношенията с трети лица, които са били „извънрегистърно“ информирани за промяната.

В допълнение, промяната в представителната власт може да бъде плод и на обективната невъзможност на управителя да изпълнява длъжността си (тежко заболяване, медицинска кома и др.) или на смърт, а има случаи, в които бизнесът не може да чака дори краткия срок за произнасяне на регистърния орган.

37 Такава привидна колизия е налице поради факта, че според чл. 140, ал. 4, чл. 231, ал. 4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ вписването на избора и освобождаването на управител или ликвидатор е конститутивно, докато според чл. 141, ал. 6, чл. 235, ал. 5, чл. 260щ, ал. 3 и чл. 266, ал. 3 ТЗ то има само декларативен характер.

38 За горното важно разграничение виж Schneider, Uwe H./Schneider, Sven H., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, II. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с 289. У нас до същия извод може да се достигне на базата на систематическото тълкуване на чл. 140, ал. 1, 3 и 4 ТЗ, защото първата посочена алинея (неслучайно) не прибързва да квалифицира всички посочени в нея вписвания като конститутивни. Доколкото чл. 140, ал. 1 ТЗ обхваща и обстоятелствата, свързани с представителната власт на управителя, но не квалифицира тези вписвания като конститутивни, а чл. 140, ал. 4 ТЗ прави именно това, то би следвало да е ясно, че първата посочена разпоредба обхваща както конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 4 ТЗ, така и декларативните такива по чл. 141, ал. 6 ТЗ.

Същевременно, вписването на управителя в дружествения договор само по себе си не означава, че неговото освобождаване може да стане само чрез изменение на този договор. В тази връзка трябва да се прави разлика, дали дружественият договор просто инкорпорира решение на съдружниците по чл. 137, ал. 1, т. 5 ТЗ (което се приема с обикновено мнозинство) или самостоятелна клауза, която пряко поражда представителната власт на управителя и на която съдружниците гледат като на елемент на дружествения договор (в който случай нейното изменение изисква квалифицирано мнозинство). В първия случай вписването на промяната е декларативно (съгласно чл. 141, ал. 6 ТЗ), а във втория – конститутивно (съгласно чл. 140, ал. 4 ТЗ). Този важен нюанс е намерил израз и в чл. 141, ал. 4 ТЗ – очевидно е, че ако управителят черпи правомощията си от клауза в дружествения договор, а не от „обикновено“ решение на общото събрание по чл. 137, ал. 1, т. 5 ТЗ, неговата представителна власт не може да бъде оттеглена толкова лесно и „по всяко време“, защото в този случай ще бъде необходимо решение за изменение на дружествения договор и съответно конститутивно вписване по чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ. За подробности относно горното важно разграничение виж Schneider, Uwe H./Schneider, Sven H., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, II. Band, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с 282 и с. 289, както и Priester, H.-J./Tebben, J., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, III. Band, 12. neubearbeitete und erweiterte Auflage, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с. 8.

39 Ако трябва да сме максимално прецизни, чл. 119, ал. 2 във връзка с чл. 115, т. 6 ТЗ изисква вписване само на управлението и начина на представителство, но не и на имената на управителя/управителите. Т.е., има се предвид посочване дали дружеството ще се представлява от един или няколко управители, а във втория случай – и дали тяхната представителна власт ще бъде съвместна или разделна. Името на управителя се вписва по силата на друга разпоредба на ТЗ – на чл. 141, ал. 3. Следователно, името на управителя ще бъде вписано в самия дружествен договор само по изключение – ако волята на съдружниците е била той да се избира и освобождава единствено по утежнената процедура за изменение на дружествения договор.

Аргумент в подкрепа на горното тълкуване е както самата структура на чл. 140 и чл. 231 ТЗ (разглежданата тук материя пряко следва уредбата на конститутивните вписвания на измененията в дружествения договор), така и фактът, че останалите хипотези по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ по правило изискват изменение на устройствения акт. За разлика от тях, чл. 141, ал. 6 и чл. 235, ал. 5 ТЗ имат за предмет единствено случаи, в които овластяването на органния представител и неговото освобождаване не се извършват чрез изменение на устройствения акт, а чрез „обикновено“ решение на съдружниците или акционерите, съответно, на съвета на директорите или на управителния съвет – такова по чл. 137, ал. 1, т. 5, чл. 221, т. 4 или чл. 235, ал. 2 ТЗ. Това е така поради факта, че изменението на устройствения акт е предмет на конститутивно вписване и не би могло да има действие спрямо когото и да било преди извършването на това вписване.

До същите изводи би се стигнало и на базата на чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ, който визират квалифицираните хипотези на изменения в дружествения договор или устава – поради което и би следвало да имат специален характер по отношение на чл. 141, ал. 6 и чл. 235, ал. 5 ТЗ. Избирайки да подчини избора и освобождаването на управител на по-комплицираната и бавна процедура на изменението на дружествения договор и конститутивното вписване по чл. 140, ал. 3-4 ТЗ, дружеството само се е лишило от закрилата, която чл. 141, ал. 6 ТЗ му предоставя, като същевременно е подчинило смяната на управителя на квалифицираното мнозинство по чл. 137, ал. 3, изр. първо ТЗ – гласувайки по-голямо доверие на вписания в дружествения договор органен представител и поемайки риска от евентуална негова недобросъвестност, смърт или тежко заболяване.

40 За конститутивния характер на горните вписвания е налице и втора, не по-малко важна причина, която става видна от факта, че разпоредбите на чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ нямат аналог при персоналните дружества. Това различие е плод не само на значително по-голямата важност на капиталовите дружества за оборота, но и на факта, че при тях действа мажоритарният принцип, а не този на консенсуса. От тази перспектива, докато легитимността в корпоративния оборот при персоналните дружества се гарантира преди всичко от консенсуалното начало, то при капиталовите компании такъв относителен гарант се явяват конститутивните вписвания. Тази истина изпъква по още по-ярък начин, ако бъде съобразен и институтът на спиране на регистърното производство, уреден в чл. 19, ал. 7 ЗТРРЮЛНЦ, защото при конститутивните вписвания това спиране ще блокира и правните последици на съответното решение на общото събрание. В допълнение, при персоналните дружества действа установеният в чл. 80 ТЗ принцип на договорната автономия, докато капиталовите компании са подчинени на множество императивни регулации. Именно тази особеност изисква измененията в устройствения акт на капиталовото дружество да преминат през конститутивен регистърен контрол.

На фона на горните реалности е учудваща склонността на съдебната практика, на част от съвременната доктрина и на Наредба № 1 тълкувателните и регулативните акценти при капиталовите компании да се поставят върху декларативните, а не върху конститутивните вписвания. Този подход противоречи на установеното в закона съотношение между конститутивни и декларативни вписвания и на явния примат на първите – виден и от факта, че всички важни корпоративни решения и промени са предмет на конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3-4, чл. 231, ал. 3-4 и чл. 260х, ал. 3 ТЗ.

41 През 2003г. дотогавашните трети алинеи на чл. 140 и чл. 231 ТЗ бяха „раздвоени“ в сегашните ал. 3 и ал. 4 на горните разпоредби, без други съществени промени в редакцията на текстовете. Законодателят не е счел за нужно да обясни в мотивите към законопроекта от 2003г. какво е наложило горната промяна. Тази мотивационна празнота даде повод на ВКС да изобрети дълбоко нелегитимната теза на Решение №86/01.09.2017 г. по т. д. №1068/2016 г. на II т. о. на ВКС и Решение №251/06.03.2018 г. по т. д. №593/2017 г. на II т. о. на ВКС и практически да бламира един от фундаментите на дружественото право – конститутивния характер на вписванията по чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ. Видно от цитатите в Раздел I по-горе, разсейките от горните две каузални решения успяха да заразят и мотивите на т. 2 и т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС.

В допълнение, водещи имена в доктрината намират, че разделянето на старите трети алинеи на чл. 140 и чл. 231 ТЗ „няма логическо обяснение“. От това твърдение вероятно трябва да се досетим и кои са интелектуалните автори на чл. 260х, ал. 3 ТЗ, който – коригирайки „корекционния законодател“ от 2003г. – се върна към стария модел на чл. 140 и чл. 231 ТЗ. Последицата от горния тълкувателен щурм е, че чл. 140 и чл. 231 ТЗ вече „не са това, което бяха“ и са изпълнени с изцяло ново – вменено им от ВКС и доктрината и вероятно, някак си „по-модерно“ съдържание.

42 Анализът на историята на чл. 119, ал. 2 ТЗ показва, че терминологията на „обявяването“ в случая е плод на механичната замяна на съществувалия до 2008 г. израз „се обнародват“ и на неотчитането на факта, че след влизането в сила на ЗТРРЮЛНЦ функциите на обнародването се поглъщат от самото вписване.

43 Вписването на обстоятелствата по чл. 140, ал. 1 ТЗ не е нищо друго освен отразяване на една вече настъпила промяна в дружествения договор. Тази промяна може да настъпи било по силата на решение на съдружниците по чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ за изменение на дружествения договор, било в резултат на друг юридически акт, който има за последица подобно изменение. Такъв акт може да бъде и приемането или изключването на съдружник. Тъй като във всички горни хипотези е налице изменение на дружествения договор, корпоративният акт, чрез който това изменение се извършва – по силата на правнологически императив, следващ от същността на нормативната система и от установения в чл. 140, ал. 3 ТЗ по-широк принцип – трябва да бъде потвърден чрез конститутивно вписване. Това вписване по необходимост се прикрепя към акта, чрез който дружеството изменя своя устройствен акт, а не към следващата от него промяна в персоналния състав на дружеството (каквато може и да липсва). Изключение от горния конститутивен принцип (но не и от изискването за вписване) е налице само при прехвърлянето на дружествен дял между съдружници, защото в този случай няма нужда от конститутивен регистърен контрол, а може и да не е налице промяна в персоналния състав на дружеството (при прехвърляне на част от дяловете). В допълнение, транслативната сделка е базисно негодна за конститутивно регистърно потвърждаване, тъй като не е акт на самото дружество.

44 Стефанов, С., Институтът на прекратяване на участието в ООД по смисъла на чл. 125 от Търговския закон (Част II). Съответно, когато членството бъде прекратено в резултат на легитимното ликвидиране на имуществените последици по чл. 125, ал. 3 ТЗ, вписването на промяната в персоналния състав на дружеството ще има чисто декларативен характер, защото е вече настъпила „извънрегистърно“ и защото нейната основа (конститутивното вписване на самото изключване) е била вече предварително формирана.

Законът не урежда общо правило, че прекратяването на членството е функция на конститутивно вписване. Такова правило е установено единствено за хипотезите на приемане на нови съдружници (което може да е плод и на правоприемство) и на изключването на съдружници. Тъй като изключването не е синоним на пряко прекратяване на членството и тъй като основанията за въвеждането на конститутивен регистърен контрол касаят само изключването, но не и прекратяването на членството, този контрол отново има за предмет съответния корпоративен акт, а не цялостния фактически състав на прекратяване на членството (съгласно общото правило, изведено в т. 6.1. – 6.3. по-горе). Моделът в крайна сметка е общ за всички хипотези по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ – на конститутивно регистърно потвърждаване подлежи единствено решението на общото събрание, а не цялостния фактически състав. Горният принцип обяснява и декларативния характер на вписването на прехвърляне на дружествен дял по чл. 129, ал. 2 ТЗ, защото макар в случая да е налице транслативна сделка, липсва юридически акт на самото дружество. Когато такъв акт обаче се появи (решение за приемане на нов съдружник) принципът на конститутивните вписвания отново влиза „във владение“ и чл. 140, ал. 4 ТЗ не оставя съмнения по този въпрос.

45 За да илюстрирам горната логика на закона и как би трябвало да изглежда de lege lata вписването на корпоративно решение попадащо под чл. 140, ал. 4 или чл. 231, ал. 4 ТЗ, ще си позволя да дам пример с регистърен запис от фирмената партида на MercedesBenz Group AG: „В резултат на условното увеличение на капитала…одобрено на 19.04.2000 г., в периода между 04.04.2008г. и 31.12.2008г. са издадени нови 477 350 акции на стойност 1 369 654 евро. По този начин капиталът е увеличен на 2 767 593 266 евро. На 24.02.2009г. Надзорният съвет е приел решение да измени Раздел III, пар. 1 и 5 („Акционерен капитал“) от устава на дружеството“. Разбира се, германският търговски регистър индикира и датата на горния регистърен запис, удостоверяваща момента на конститутивното регистърно потвърждение. Учудващо е, че горният модел на регистърни записи, макар и добре познат и у нас до края на 2007г., толкова бързо бе забравен – до степен днес почти никой да не знае какъв е действителният смисъл на чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ и какво следва да бъде съдържанието на уредените в тези разпоредби конститутивни вписвания.

46 Под „прекратяване“ тук се има предвид единствено прекратяването с ликвидация, защото хипотезите на преобразуване попадат под чл. 140, ал. 4 ТЗ.

47 Горната перспектива към чл. 140, ал. 4 и чл. 137 ТЗ, както и тезата на статията ми „Институтът на прекратяване на участието в ООД по смисъла на чл. 125 от Търговския законпоказват, че изключеният съдружник няма право на глас относно следващи изключването му промени в дружествения договор не поради установената в чл. 137, ал. 3, изр. второ ТЗ забрана (приложима единствено за самото решение за изключване), а поради следващото от вписаното изключване суспендиране на правата му, респективно, от прекратяването на членството му при вече уредени имуществени последици по чл. 125, ал. 3 ТЗ или цялостно кадуциране на дяловото участие по чл. 126, ал. 2 ТЗ. Съответно, ако изключването не е вписано, то няма да породи действие (чл. 140, ал. 4 ТЗ) и основание „изключваният“ да изгуби правото си на глас по отношение на последващи промени в дружествения договор няма.

В последния случай обаче е налице сериозен законодателен проблем, защото, докато интересът на изключвания е адекватно защитен чрез процедурата по чл. 19, ал. 7 ЗТРРЮЛНЦ, този на дружеството от привременно суспендиране на правата на съдружника-ищец (до вписването на изключването) е оставен от законодателя без закрила. Положението в развитите европейски законодателства е коренно различно и те осигуряват справедлив баланс между интересите на изключвания и на дружеството. В държавите, в които изключването се извършва със съдебно решение и по иск на самото ООД (така е в Германия), горният проблем се решава чрез общия институт на обезпечаването на искове. У нас, поради качеството на изключвания на ищец по иска за атакуване на решението за изключване, както и поради неразвитостта на правната уредба (липса на балансираща чл. 19, ал. 7 ЗТРРЮЛНЦ и защитаваща дружеството регламентация), горните разрешения не са възможни de lege lata.

48 Тази истина е замъглена от чл. 151, ал. 1 ТЗ, според който изменението на дружествения договор, с което се намалява капиталът, се вписва след изтичане срока по предходния член“. Вярно е точно обратното – намаляването на капитала се извършва по силата на самостоятелно решение по чл. 137, ал. 1, т. 4 ТЗ, чието успешно имплементиране представлява условие дружественият договор да бъде съответно изменен. От тази перспектива, предмет на конститутивния сегмент на вписването по чл. 140, ал. 4 ТЗ е самото (вече имплементирано) решение за изменение на капитала, както и отразяващата го промяна в дружествения договор. Предмет на цялостното (интегрално) вписване обаче е самото обстоятелство, че капиталът на дружество Х е бил изменен в резултат на процедура Y и при параметри Z. Съответно, предмет на чисто декларативното и обусловено вписване по чл. 140, ал. 1 ТЗ ще бъде единствено новият размер на капитала.

49 Priester, H.-J./Tebben, J., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, III. Band, 12. neubearbeitete und erweiterte Auflage, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с. 98.

50 Съотношението между двете групи решения се илюстрира по красноречив начин от системата на чл. 150, ал. 1 и чл. 151, ал. 1 ТЗ. Решението за намаляване на капитала се представя в търговския регистър и се обявява, но това решение е само един от елементите на по-широкия фактически състав на намаляването на капитала. Моделът при увеличаване на капитала е сходен, доколкото решението за това изисква имплементиране, внасянето на част от капитала и съответно изменение на дружествения договор. Положението при останалите фактически състави по чл. 140, ал. 4 ТЗ е принципно аналогично – съответното решение на общото събрание не е достатъчно за пораждането на проектираните от него правни последици. Прекратяването на членството при изключване на персонално основание изисква ликвидация на имуществените последици (виж Стефанов, С., Институтът на прекратяване на участието в ООД по смисъла на чл. 125 от Търговския закон – публикация в Lex.bg в две части, съответно на 04.11.2024г. и на 11.11.2024г.), а преобразуването на дружеството – изпълнението на комплексна процедура. Същият сложен модел на фактическия състав е налице и при избора на нов управител или на ликвидатор – решението на общото събрание не е достатъчно, като в допълнение на него е нужно и съответното съгласие на новия органен представител (чл. 141, ал. 3 и чл. 266, ал. 1 ТЗ).

51 Тази редакция бе следната: Решенията относно изменение и допълнение на дружествения договор, увеличаване и намаляване на капитала, приемане и изключване на съдружник, преобразуване и прекратяване на дружеството, избор и освобождаване на управител, както и назначаване на ликвидатор влизат в сила след вписването им в търговския регистър.“.

52 Горната логика на чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ не е била схваната от авторите на Решение №86/01.09.2017 г. по т. д. №1068/2016 г. на II т. о. на ВКС и на Решение №251/06.03.2018 г. по т. д. №593/2017 г. на II т. о. на ВКС, чиито дълбоко погрешни тези бяха безкритично „реципирани“ и в мотивите по т. 2 и т. 7.1. на Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС. Тази логика не е схваната и от авторите на чл. 260х, ал. 3 ТЗ, които прибързаха да „коригират“ законодателя от 2003г. и отново да обединят принципно различни хипотези в една и съща алинея.

53 Тезите, които настоящият и следващият раздел на изследването конфронтират са „безспорни“ в съвременната доктрина и юриспруденция – така, както е „безспорно“ че прекратяването на участието по чл. 125 ТЗ е „синоним“ на прякото терминиране на членството, че искът на съдружник или акционер за прогласяването на нищожността на решение на общото събрание е обикновен отрицателен установителен иск по чл. 124, ал. 1 ТЗ, че членството и дружествения дял съвпадат като понятия или че имуществените последици по чл. 125, ал. 3 ТЗ се уреждат според балансовата стойност на дяловото участие. Горните дълбоко погрешни тълкувателни клишета бяха конфронтирани в система от мои публикации в Lex.bg през последните две години, както и в книгата ми „Прекратяване на дяловото участие и принудително изпълнение върху дружествени дялове“, С.: Ентусиаст (2024). Това, за което не ми достигна време, е да отделя внимание и на проблемите, свързани с основанията за нищожност на решенията на общото събрание на капиталово търговско дружество, както и на важните специфики на иска на акционер или съдружник, чрез който тази нищожност се релевира. Причината за този недостиг на време е, че заблудите в съвременното осмисляне на дружественото търговско право са толкова много и са толкова тежки, че почти не може да бъде открита област, която да не е била поразена от тях и да не изисква задълбочено внимание и опровергаването на тези заблуди. Поради горните фактори моят път към следващите ми книги е едновременно проправян, но и забавян от писането на статии като настоящата. Те обаче са необходими и не могат да чакат писането на книги, защото адресират фундаментални и дълголетни проблеми в осмислянето на дружественото търговско право, а и изобщо – на съвременното правно мислене.

54 Калайджиев, А., Търговци, С.: Сиби (2021), с. 452. Същата теза е застъпена от посочения автор и в Акционерно дружество, С.: Сиби (2022), с. 214 – 215 по отношение на тълкуването на чл. 231, ал. 3 и 4 ТЗ.

55 Григоров, Г., Търговско право, С.: Fast Print Books (2023), с. 331. В сходен смисъл – Балабанова, М., Дружествен дял в ООД, С.: Сиела (2021), с. 144 – 146, която достига дори до извода, че вписванията по чл. 140, ал. 3-4 ТЗ нямали конститутивно действие, а само „оповестително и защитно действие на противопоставимост спрямо трети добросъвестни лица“ (Подчертаването е от цитирания оригинал, а курсивът – мой). В подобен смисъл е и разбирането на Колев, Н., Изключване на съдружник от ООД, С.: Сиела (2016), с. 151 (конкретно за вписването на изключването на съдружник).

56 Така например чл. 188 от ТЗ (отм.) е предвиждал вписване на решенията на общото събрание на акционерите за изменение на устава, сливане или прекратяване на дружеството. В контраст с тази терминология, чл. 58 от ЗДОО (отм.) е визирал като предмет на вписването „изменението“ на дружествения договор.

57 Това е така и в случаите на увеличаване на капитала по чл. 197, ал. 2 ТЗ, защото при тях капиталът се увеличава със средства на самото дружество, новоемитираните акции се разпределят между всички акционери, пропорционално на участието им и не се налага нито „записване“ на акции, нито „набиране“ на капитала. Решението по чл. 187б, ал. 2 ТЗ също поражда последиците си пряко – веднага след вписването му, без да е налице подлежаща на конститутивен регистърен контрол процедура, различна от тази, имаща за предмет валидното приемане на самото вписано решение.

58 Именно тази особеност на решенията за приемане и изключване на съдружници е и основанието за включването им в системата на чл. 140, ал. 4 ТЗ. За разлика от хипотезите на промени в капитала и преобразуване тези решения на изискват имплементиране и последваща процедура – от тази перспектива тяхното място не е в чл. 140, ал. 4 ТЗ. Същевременно обаче те не попадат и под чл. 140, ал. 3 ТЗ, защото не представляват решения по чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ.

В допълнение, именно поради конститутивния характер на вписването по чл. 140, ал. 4 ТЗ, вписаното приемане на нов съдружник променя персоналния състав на дружеството. Тази промяна може да бъде или да не бъде отразена чрез съответно формално изменение на дружествения договор по реда на чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ. Именно защото е вече настъпила обаче (по силата на конститутивното вписване), тя ще бъде отразена от управителя в актуализирания и подлежащ на обявяване дружествен договор – който ще бъде изискан от регистърния орган за вписването на самото изключване или приемане на нов съдружник. В този смисъл е и практиката на Агенцията по вписванията – която в случая е правилна и съответстваща на закона. Тъй като вписването на приемане или изключване на съдружник не изисква формално решение по чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ за изменение на дружествения договор, то по необходимост не попада под чл. 140, ал. 3 ТЗ и с основание е било уредено в отделна алинея.

59 Стефанов, С., Институтът на прекратяване на участието в ООД по смисъла на чл. 125 от Търговския закон (Част II от посочената статия, публикувана в Lex.bg на 11.11.2024г.).

60 Използвам прилагателното „тацитна“, защото авторите, чиито тези коментирам тук, дори не си правят труда да реферират към класическия труд на проф. Живко Сталев. Този подход оставя смущаващото впечатление за неизказаната претенция, че те са „изобретили“ някакво свое и „по-съвършено“ регистърно право или доктрина – разбира се, с по правило инфлационната валута на „корективното“ тълкуване на закона и на липсата на респект и внимание към съчинение, чийто стандарти – след вече повече от 80 години – остават недостижимо висока летва за съвременната доктрина и съдебна практика.

61 Сталев, Ж., цит. съч., с. 65. Ключовото уточнение „поначало“ присъства и на с. 64 от цитираното тук съчинение.

62 Сталев, Ж., цит. съч., с. 63 – 65. Като примери аргументиращи цитираната по-горе теза на проф. Сталев са дадени смъртта на съдружник в събирателно дружество и следващото от нея прекратяване на дружеството (с. 63), вписването на прокура или промени в органното представителство (с. 64). Единствените примери за конститутивни вписвания на „обстоятелства“, дадени от проф. Сталев на с. 64 от горното съчинение, са вписването на самото дружество и на изменението на дружествения договор на ООД, съгласно чл. 11 и чл. 60, ал. 1 от ЗДОО (отм.). От втория от горните примери обаче не трябва да се правят генерални изводи за тезата на проф. Сталев по отношение на предмета на конститутивните вписвания, защото на с. 63 от същото съчинение той вече е подчертал системно игнорираната от днешните тълкуватели истина, че „единствено меродавни при разрешаване на интересуващия ни въпрос могат да бъдат само постановленията на закона, указващи отделните подлежащи на вписване обстоятелства“, както и „целите, които търговският регистър преследва чрез вписването“. Тъй като чл. 58, ал. 2 и чл. 60, ал. 1 ЗДОО (отм.) е въздигал в предмет на конститутивно вписване именно обстоятелството „изменение на дружествения договор“, а не съответното решение на съдружниците, даденият от проф. Сталев пример е напълно коректен. Този пример обаче не е информативен за тезата му относно предмета на конститутивните вписвания, която става ясна от други пасажи от съчинението му.

63 Сходен модел, както бе посочено в Раздел II, е налице и при вписванията по чл. 140, ал. 4 и чл. 231, ал. 4 ТЗ – конститутивният сегмент на вписването потвърждава интегрираното във вече имплементираната процедура по намаляване или увеличаване на капитала (или по преобразуване) решение за изменение на устройствения акт и това потвърждение позволява цялостният фактически състав да прояви действие – „раждайки“ и самите обстоятелства „увеличение/намаление на капитала“ или „преобразуване“.

64 Горното не важи за юристите, които все още си спомнят как изглеждаха фирмените съдебни решения, с които се вписваха промени по чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ. Диспозитивите на тези решения съответстваха на посочените разпоредби и имаха следния модел: „Вписва увеличение на капитала на Х ООД, както следва: ….“, „Вписва следните промени в дружествения договор: ….“. И в двата дадени примера регистърният запис възпроизвеждаше параметрите и способа за увеличаване на капитала, съответно, самите конкретни промени в устройствения акт – т.е., есенцията на самото корпоративно решение за увеличаване на капитала или изменение в дружествения договор/устава. Разпоредбите на чл. 140, ал. 3-4 и чл. 231, ал. 3-4 ТЗ не са били изменяни след 2003г. Оказва се обаче, че исторически и сравнителноправно утвърдената логика на уредените в тях вписвания някак си е била „променена“ – не чрез закон, а „по силата“ на Наредба № 1, на която тълкувателите не се свенят да се позовават – без да са проверили дали тя съответства на ТЗ. Вместо да обърне внимание на този важен факт (чл. 15, ал. 3 от Закона за нормативните актове осигурява инструмента за това), ВКС се е „съгласил“ с един незаконосъобразен подзаконов нормативен акт и с дълбоко погрешните доктринерни тези, от които той вероятно е бил „инспириран“, но по същество – е бил опорочен.

65 От горната перспектива намирам за показателен факта че в юридическия език не се смущаваме да казваме, че длъжникът е „нарушил договора“, докато това, което всъщност се нарушава не е самият договор, а породените от него правни последици. Тъй като обаче тези последици са интегрирани (проектирани) в самия договор, горният изказ не е нито погрешен, нито подвеждащ – чрез неизпълнението длъжникът не само нарушава своите задължения (правните последици), но и „отстъпва“ от своята обективирана в сделката воля – от даденото чрез нея „обещание“. Същевременно обаче, „окото“ на съвременния тълкувател е толкова префинено, че изпитва раздразнение, когато същата езикова „взаимозаменяемост“ между юридически акт и проектирани от него правни последици се проявява на плоскостта на решенията на общото събрание по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ – поради което и прибързва да коригира ориентираната към юридическия факт терминология на вписване на „решенията“ с тази на вписването на „обстоятелствата“ (на правните последици). Вероятно интелектуалните автори на чл. 260х, ал. 3 ТЗ се гордеят с това, че са „поправили“ несъвършения според тях езиков модел на горните две разпоредби и са избегнали „ереста“ на терминологията на вписването на „решенията на общото събрание“ – нещо, което дори „корекционният“ законодател от 2003г. не посмя да направи. Както, надявам се, настоящият труд доказва, подобна гордост би била прибързана и неоснователна, а неудържимият устрем законът на бъде „поправян“ от хора, които не са го разбрали отново е дал своите горчиви плодове.

66 Сталев, Ж., цит. съч., с. 322 с основание посочва, че „разликата между декларативните и конститутивните вписвания се състои не в това, че декларативните вписвания пораждат оповестително действие, а конститутивните – конститутивно, а в това, че декларативните вписвания пораждат само оповестително действие, докато конститутивните вписвания пораждат покрай него и сега разглежданото конститутивно действие.

67 Би могло да се каже, че докато по отношение на конститутивния сегмент на вписването „погледът“ на регистърния орган е насочен навътре – към един вътрешнокорпоративен акт, който, сам по себе си, няма значение за третите лица, а единствено за дружеството и неговите членове – то по отношение на декларативния сегмент вниманието на длъжностното лице по регистрацията е насочено навън – към третите лица и техните регистърни нужди. Поради тази характерна за конститутивните вписвания двойнственост, в случаите по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ конститутивното и удостоверителното изявление на регистърния орган имат формално различни предмети, но се сливат в единния акт на вписването. Разликата обаче, както вече подчертах, не е същностна и е практически пренебрежима от перспективата на природата на юридическите актове – чрез конститутивния сегмент на своето волеизявление регистърният орган потвърждава, че съответното решение на общото събрание може да породи последиците си, а чрез декларативния – че тези последици са вече настъпили.

68 Тъй като чл. 122, чл. 140, ал. 3, чл. 197, ал. 2 и чл. 231, ал. 3 ТЗ уреждат конститутивни вписвания, би могло да се очаква, че смисловият и терминологичен акцент ще бъде поставен от законодателя именно върху конститутивната същност на урежданото от него явление, а не върху паралелните (и общи) декларативни ефекти, които всяко вписване така или иначе притежава. От тази гледна точка, доколкото при горните вписвания по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ пряк и единствен предмет на потвърждаване от регистърния орган са самите решения на общото събрание и доколкото това потвърждаване се извършва във формата на вписване, терминологията на закона изглежда погрешна само от перспективата на декларативните вписвания, но не и от тази на конститутивните – които в случая са водещи.

69 Разбира се, когато съответната настъпила промяна в устройствения акт засяга и съдържание по чл. 119, ал. 2 ТЗ, тя трябва да бъде отразена чрез вписване и в актуалното състояние на дружеството, на основание чл. 140, ал. 1 ТЗ. Както вече подчертах обаче, това вписване има чисто декларативен характер и е обусловено от конститутивните вписвания по чл. 140, ал. 3-4 ТЗ – то отразява вече създадените от тях нови обстоятелства.

70 Горният модел на съотношението между конститутивния и декларативния сегмент на вписването е видим и от перспективата на чл. 119, ал. 2 ТЗ – конститутивното вписване на дружеството е предпоставка за „обявяването“ на подлежащите на вписване обстоятелства. При учредяването на дружеството устройственият акт не се вписва (вписва се само конкретно негово съдържание), защото конститутивната регистърна проверка в случая е интегрирана в самата учредителна процедура и във вписването на самото дружество. В случаите по чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ обаче ситуацията е различна и конститутивното регистърно потвърждение по необходимост има за свой предмет самото решение на общото събрание – поради липсата на друг („поглъщащ“) това потвърждение обект.

71 Именно от горната особеност следва и правилото, че „конститутивните вписвания са факултативни“ (Сталев, Ж., цит. съч., с. 70). Факултативността на вписването в случая е плод на липсата на настъпило подлежащо на вписване обстоятелство и съответно, на регистърно задължение за заявяване. В горните случаи на „факултативно“ (несвързано с други настъпили и подлежащи на вписване обстоятелства) изменение на дружествения договор все още липсва подлежащ на декларативно вписване факт, поради което изборът дали фактическият състав на конститутивната воля на дружеството да бъде завършен или не по необходимост зависи от самото дружество – доколкото предмет на потвърждение е негово решение (което то би могло да приеме или да не приеме – по своята свободна воля).

Доказателство за правилността на горното тълкуване е и фактът, че когато законът урежда чисто оповестителни вписвания, той не използва терминологията на вписването на решенията на общото събрание. Този нюанс може да бъде забелязан в чл. 129, ал. 2, чл. 141, ал. 3, 5 и 6 и чл. 235, ал. 3 и 5 ТЗ, които – уреждайки чисто декларативни вписвания – последователно избягват терминологията на вписването на решенията на общото събрание и подчертават, че предмет на съответното вписване са обстоятелства, а не юридически факти. Що се отнася до чл. 140, ал. 1 ТЗ, редакцията на закона отново не е погрешна, защото решенията на общото събрание, които се отнасят до вписванията по чл. 119, ал. 2 подлежат на конститутивно вписване съгласно чл. 140, ал. 3-4 ТЗ, което е предпоставка за отразяването на промяна в актуалното състояние на дружеството. Изключението от горното правило бе посочено в т. 10 по-горе.

72 Редакцията на новата разпоредба на чл. 260х, ал. 3 ТЗ обаче е проблемна, защото не отчита логиката на конститутивните вписвания и защото е „заразена“ от погрешните доктринерни и юриспрудентни конструкции, които настоящата статия конфронтира. Тази редакция изхожда от постулата, че предмет на вписване са единствено обстоятелства, но не и корпоративни решения. Авторите на горната разпоредба вероятно са прочели труда на проф. Сталев, но това не означава, че са го разбрали.

73 Сталев, Ж., цит. съч., с. 313 подчертава, че „конститутивното вписване се въвежда, за да може по повод на вписването съдът да упражни контрол върху законосъобразността на сложни и важни юридически факти (например, учредяване на дружество; решение на общо събрание на дружество) и да допусне да настъпят техните правни последици само ако тези фактически състави са се развили законосъобразно. Затова с решението, допускащо конститутивно вписване, мълчаливо се изразява потвърждаване на частно правния фактически състав. Потвърждаването е правно условие за правната важимост на този състав“ (Подчертаването е от цитирания оригинал, а курсивът – мой).

74 В предвоенната ни доктрина изглежда не е имало съмнения, че дружественият договор създава не само членствени правоотношения с дружеството, но и такива между самите съдружници – виж в този смисъл изрично Джидров, П., Коментар на Търговския закон, Том II, С.: Издателска къща „Христо Ботев”, 1993 (Оригиналното издание е от 1910г.), с. 319 – 321; Кацаров, К., Систематичен курс по българско търговско право, 1943, с. 171 – 172; Диков, Л., Курс по търговско право, С.: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, 1992, с. 312 (Оригиналното издание е от 1935г.), с. 127. Горните три референции са от материята на събирателното дружество. Не виждам причина те да не са релевантни и за ООД и за дружествата с променлив капитал, при положение, че тези две дружествени форми също интегрират персонални елементи, а чл. 260и, ал. 2 ТЗ делегира на дружествения договор да уреди правоотношения между съдружниците, а не такива със самото дружество.

В ярък и необясним с научни или позитивноправни аргументи контраст с предвоенната ни доктрина, съвременните правни писатели изглежда са на мнение, че „не е работа“ на дружествения договор да урежда правоотношенията между самите съдружници – виж в този смисъл Калайджиев, А., Търговци, С.: Сиби (2021), с. 108 и Григоров, Г., Търговско право, С.: Fast Print Books (2023), с. 40. Тезата е пуснала толкова дълбоки корени в правното мислене, че дори авторите, пишещи в областта на гражданското дружество виждат една от неговите отлики с търговското в това, че „при учредителните договори правоотношенията се установяват между страните и юридическото лице“ – виж в този смисъл Чаначев, С., Договорът за дружество, С.: Фенея (2009), с. 50 – 51.

75 В практиката на Агенцията по вписванията горният фундаментален проблем се решава contra legem – чрез разширяване на стандартите на регистърния контрол, приложим за вписванията, и прилагането им и към обявяването на дружествени договори и устави. Тази практика има своите разумни практически основания (съвпадащи с главните изводи на настоящата статия), но противоречи на екплицитната буква на чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ, която урежда два различни стандарта на регистърна проверка на устройствения акт, в зависимост от това дали предмет на регистърното производство е вписване или обявяване. В допълнение, дори Агенцията по вписванията да си е „самоналожила“ горното (в случая – полезно) дописване на закона, е очевидно, че длъжностните лица по регистрацията съзнават, че нямат законово задължение да проверяват валидността на клаузите на подлежащия на обявяване устройствен акт – което от своя страна не изключва отклонения от горната практика.

76 Разпоредбата на чл. 54, ал. 1 GmbHG предвижда, че „измененията в дружествения договор трябва да бъдат заявени за вписване в търговския регистър“ (пряк аналог – чл. 140, ал. 3 ТЗ), както и че „пълният текст на [актуализирания] дружествен договор следва да бъде приложен към заявлението [за вписване]“ (пряк аналог – чл. 119, ал. 4 ТЗ). В германската коментарна литература се подчертава, че горната разпоредба има за цел да гарантира, че упражняваният при вписването на самото дружество конститутивен регистърен контрол и изискване за обявяване на актуалния учредителен акт ще обхванат и последващите негови изменения, както и че изискването за прилагане и обявяване на изменения дружествен договор има за цел да спести на потребителите тежестта сами да „сглобяват“ неговото съдържание – изследвайки историята на измененията му. Виж в този смисъл изрично Ulmer, P., в Hachenburg Gesetz betreffend die Gesellschaften mit beschr?nkter Haftung (GmbHG). Gro?kommentar. 8., neubearbeitete Auflage (1997), с. 68. Горната логика на явленията и на чл. чл. 119, ал. 4 и чл. 174, ал. 4 и чл. 260г, ал. 3 ТЗ, от една страна и чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ, от друга, не е била схваната нито от Наредба № 1, нито от мотивите към т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС, а видно от изложеното в предходния Раздел VI, не се разбира и от съвременните правни писатели.

Би било добре законът да обединява в една и съща разпоредба изискванията за вписване на решенията за изменение на устройствения акт и за обявяване на неговата актуална версия (по модела на чл. 54, ал. 1 GmbHG), но не е сигурно, че дори подобна законодателна прецизност би удържала „декларативния“ тълкувателен устрем на съвременната доктрина и съдебна практика. Защото и най-прецизният законодател би бил безпомощен пред тълкуватели, които не са схванали същността и проявленията на нормативната система на учредяване на капиталови търговски дружества и следващото от нея съотношение между конститутивни и декларативни вписвания/обявявания, нито истината, че устройственият акт на капиталово търговско дружество полежи на конститутивен регистърен контрол – поради значението на тези дружествени форми за оборота, ефектите на мажоритарния принцип и релевантността на устройствения акт не само за всички членове на дружеството, но и за третите лица. Именно поради тази многовалентност и важност на устройствения акт, както и на наличието на множество императивни регулации в режима на капиталовите дружества, този акт подлежи не само на обявяване, но и на конститутивна регистърна проверка. Да не се разбира тази истина означава да не се схваща и самата същност на капиталовите дружествени форми и на техните устройствени актове.

77 Докато предмет на вписване са конкретни актове (чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ) и/или обстоятелства, а следователно, и конкретни промени в тях, обявяването на целия дружествен договор или устав не позволява прякото и лесно идентифициране на историческата динамика в неговите клаузи. За да установи тази динамика, потребителят на информация трябва да разпечата различните исторически редакции на устройствения акт (или да ги отвори на различни екрани на компютъра си) и да ги сравнява механично – вероятно, водейки си и записки за различията и за конкретните дати на съответните промени. Наред с това, при сегашната редакция на Наредба № 1 и наложеното от ВКС тълкуване на чл. 140, ал. 3 ТЗ, третите лица и членовете на дружеството ще се „упражняват“ върху договорни или уставни клаузи, които de lege lata не са били предмет на конститутивен регистърен контрол и на съответно вписване

78 Горните тежки проблеми не могат да бъдат изцяло решени в конститутивното регистърно производство по чл. 140, ал. 4 ТЗ. Водещата причина за това е, че приложното поле на тази разпоредба е много по-тясно от това на чл. 140, ал. 3 ТЗ – последната разпоредба обхваща цялостното „същинско“ (корпоративно) съдържание на дружествения договор, а не само онези негови части, отразяващи съответните обстоятелства по чл. 140, ал. 4 ТЗ.

79 Слугата“ (в случая – обявяването на изменения устройствен акт) би могъл да заеме мястото на „суверена“ (конститутивното вписване) единствено чрез нелегитимен преврат. За съжаление – поради неразбиране на закона и на института на конститутивните вписвания – именно такъв преврат е „легитимиран“ както от Наредба № 1, така и от мотивите към 2 и т. 7.1. от Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. на ОСТК на ВКС, а както бе илюстрирано – и от най-авторитетната съвременна доктрина.

80 Priester, H.-J./Tebben, J., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, III. Band, 12. neubearbeitete und erweiterte Auflage, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с. 98 – 99. В същия смисъл – Ulmer, P., в Hachenburg Gesetz betreffend die Gesellschaften mit beschr?nkter Haftung (GmbHG). Gro?kommentar. 8., neubearbeitete Auflage (1997), с. 69.

81 Priester, H.-J./Tebben, J., в Scholz Kommentar zum GmbH-Gesetz, III. Band, 12. neubearbeitete und erweiterte Auflage, С.: Verlag Dr. Otto Schmidt KG (2021), с. 98. В същия смисъл – В същия смисъл – Ulmer, P., в Hachenburg Gesetz betreffend die Gesellschaften mit beschr?nkter Haftung (GmbHG). Gro?kommentar. 8., neubearbeitete Auflage (1997), с. 69 и 74.

82 На по-недоверчивите читатели бих препоръчал да направят справка в германския търговски регистър. По-горе вече си позволих да цитирам произволен запис от този регистър, попадащ под установения в чл. 140, ал. 3 и чл. 231, ал. 3 ТЗ принцип. Дадения в бележка под линия № 45 пример илюстрира истината, че вписването на актуалния размер на капитала (съгласно чл. 140, ал. 1 ТЗ) е нещо различно от вписването на обстоятелството „увеличение на капитала“ (съгласно чл. 140, ал. 4 ТЗ), защото и членовете на дружеството, и третите лица имат нужда от правна сигурност не само относно конкретния актуален размер на капитала, но и относно потвърдените от регистърния орган параметри на съответната легално уредена процедура и факта на нейното имплементиране.

83 За капак на горната нерадостна ситуация, и съдружниците, и третите лица ще трябва да се снабдят със софтуер, който да сравнява различните исторически редакции на устройствения акт, за да разберат какво и кога е било променено („абстрахирайки“ се от факта, че de lege lata подобна промяна не е възможна без конститутивно вписване и предхождаща го конститутивна регистърна проверка), защото търговският регистър – въпреки призванието си – няма да ги информира за това. Не на последно място, тези лица ще трябва – пряко волята и нуждите им като потребители на уж филтрирана и преминала през регистърен контрол информация – да извършват собствен правен дю дилиджънс, за да се осведомят дали дадена клауза на дружествения договор или устава не е нищожна. Разбира се, подобен дю дилиждънс може да се наложи и при вписано обстоятелство, породено (пряко или косвено) от решение на общото събрание. Именно упражненият при вписването конститутивен регистърен контрол обаче е важна (макар и само относителна) гаранция за законосъобразността на съответните клаузи на устройствения акт – още повече, че за да бъде вписано, съответното решение на общото събрание или не било атакувано по исков ред (със съответно спиране на регистърното производство), или вече е издържало тежкия тест на исковия процес.

84 Както вече посочих, тази не по-малко важна тема ще бъде предмет на следваща публикация. Ако горните промени не бъдат извършени, Агенцията по вписванията ще продължи – привидно „правомерно“ – да абдикира от конститутивните си регистърни правомощия по отношение на предвидените в чл. 122, чл. 140 и чл. 231, ал. 3 ТЗ вписвания, а съотношението между закон и подзаконов нормативен акт ще продължава да бъде неестетично и нелегитимно преобърнато с краката нагоре – във вреда на института на търговския регистър и нуждите, на които той е призван да служи.

85 Моето лично мнение – базирано и на разрешения от романските законодателства – е, че доказването на факта на уреждането на имуществените последици по чл. 125, ал. 3 и чл. 260м, ал. 3 ТЗ следва да бъде извършвано по модела на оценката на непаричните вноски в капитала, т.е., чрез ангажирането на назначени от Агенцията по вписванията лицензирани оценители, а в случаите на исков спор – чрез влязло в сила съдебно решение. Подобен модел обаче изисква промяна на самия ТЗ.

86 Виж бел. под линия № 3 и цитираните там мои съчинения.

87 Стефанов, С., Дружественият дял и членството – синоними, близнаци или братя по оръжие? (Публикация в Lex.bg от 14.04.2025 г.).

88 Характерното за съвременната ни дружественоправна доктрина десетилетно повтаряне на едни и същи (по правило – повърхностни и критично нетествани) тълкувателни тези, както и папагалското възпроизвеждане на практиката на ВКС в хиляди съдебни решения (а и в „научни“ съчинения) не водят нито до пре-откриване, нито до до-изясняване, нито до развитие на правото, а единствено до неговото „консервиране“. Това „консервиране“ е от полза единствено за тълкувателите, защото им осигурява бърза, предварително смляна и лесно достъпна „храна“, спасяващи ги от тегобите, рисковете и отговорността на истинското правно мислене. Качествата на тази храна обаче не са високи и – макар да позволяват професионално оцеляване или научна кариера – водят до постепенното отравяне на чистия и свеж въздух на Правото.

Мисля също така, че преди да обърнат поглед към законодателя, българската доктрина и съдебна практика трябва да свършат преди всичко своята собствена и дълго отлагана работа. Проблемите на плоскостта на ТЗ са многобройни и сериозни и това не би могло да не е така, ако бъдат съобразени както трудните условия, в които този закон бе създаден, така и изминалите повече от три десетилетия от обнародването му – през които се роди не само интернет, но и AI.

В периода след 1991г. повечето европейски търговски закони претърпяха сериозни реформи и вече са на „светлинни години“ пред българското корпоративно законодателство – най-вече, по линия на закрилата на миноритарните съдружници и акционери и на гаранциите за легитимност в корпоративния оборот. На подобна дистанция са и дружественоправната доктрина и съдебната практика в развитите европейски държави. Преди обаче да отправяме претенции към българския законодател, ние трябва да „изравним“ правното си мислене поне със заложения в ТЗ стандарт – който, макар и вече отдавна остарял, е все пак значително по-висок от този на съвременната доктрина и практика на ВКС.

От тази перспектива, както вече посочих, преди да „пренаписваме“ чл. 140, ал. 3 и 4 ТЗ в чл. 260х, ал. 3 ТЗ, трябва първо да сме осмислили същността на конститутивните вписвания и да си дадем сметка, че правните последици са функция на юридическия акт – поради което и не могат да настъпят преди влизането му в сила и да са предпоставка за това влизане в сила. От предлагания в чл. 260х, ал. 3 ТЗ „нов прочит“ на материята обаче излиза именно това: че решението на общото събрание за изменение на устройствения акт ще влезе в сила в резултат на настъпването и вписването на собствените му правни последици – явление, което би трябвало да е правно непоносимо за юрист, но въпреки това се оказва въплътено в неоснователните амбиции на чл. 260х, ал. 3 ТЗ да „коригира“ законодателя от 2003г.

Не на последно място, мисля, че преди законодателят и неговите експерти да се тупат в гърдите, че са озарили правния небосклон с новата форма на дружествата с променлив капитал, те трябва да се погрижат да модернизират и цивилизоват широкия и много по-важен „стопански двор“ на ООД и АД, защото именно там се ражда и функционира – и вероятно ще функционира още дълго – и българският бизнес.

СПОДЕЛЕТЕ:
Предишна статияАлкивиад [НЕВЕЖЕСТВОТО]
Следваща статияСъпоставителна таблица на текстовете на Закона за давността от 1898 г. с първоизточниците
Стефан Стефанов е адвокат с трайни практически и научни интереси в областта на търговското право, гражданския процес и несъстоятелността. От 1999 г. до 2016 г. е асистент и главен асистент по гражданско и търговско право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на монографиите „Преферентните искове за попълване на масата на несъстоятелността“ (С.: Сиби, 2011) и „Прекратяване на дяловото участие в ООД и принудително изпълнение върху дружествени дялове“ (С.: Ентусиаст, 2024). През последните две години усилията на адв. Стефан Стефанов са съсредоточени в критичния анализ на доктринерните и юриспрудентни тези в материята на ООД и в посланието, че развитието на правото и заложените в ТЗ сравнителноправни стандарти налагат преосмислянето на вече остарели или изначално погрешни разбирания, родени още в началото на деветдесетте години на миналия век. Публикуваната тук статия е продължение на горната мисия и на серията от публикации на адв. Стефан Стефанов в правния сайт Lex.bg.

2 Коментари

  1. Изключително полезна и информативна статия, която въпреки своя обем се чете на един дъх, и е странно, че разгледаният проблем, в чиято основа стои терминологичното разграничение между вписване и обявяване на актове и обстоятелства, съвсем бегло споменаван в поне два мои под някои статии в Лекс, досега не е бил предмет на толкова задълбочен и пространен анализ въпреки безспорните ползи от окончателното безпротиворечиво изясняване на понятийния апарат в ТЗ и ЗТРРЮЛНЦ, касателно грубо казано преимуществено конститутивната материална на първия, и декларативната процесуална природа на втория нормативен акт, очаквано прилаган технически, административно от служителите на Агенцията по вписванията. Количеството на аргументите и тяхната издържаност на пръв поглед не позволяват незабавно откриване на недостатъци в съжденията, което естествено не означава, че такива не биха могли да са налице и в този смисъл не би било лошо, съзнавайки пределно ясно огромните натрупани проблеми, нуждаещи се от ново тълкуване, материята да се разделя дори и на по-малки части, стига това да не нарушава вътрешната идейна конструкция на творбата, за да бъде по-лесно, физически възприемаема без да се натоварва, вкл. и физически, ползвайки компютър, в темпорален аспект за работещия читател, често пъти успоредно зает със свои служебни ангажименти, респективно да има практическа възможност да осмисли и обработи данните в дълбочина, така че да може да му остане време и сили да сподели своето мнение, които дори в своята критичност би било израз на огромно уважение към автора – че произведението му е обект на особено внимание, стремеж за вникване в заложената концепция и повече или по-малко опит да бъде подобрено в някои негови сегменти, естествено според индивидуалните сили и способности на осмелилия се да го стори. Искрени благодарности към колегата, чиято енергичност, мащаби и качество на продукцията се открояват особено ярко на фона на повсеместната юриспруденциална бутафория напоследък.

  2. Колега, сърдечно благодаря за добрите думи. Както виждате, по причини, които не са лицеприятни и говорят зле за свободата на словото в България и за нивото на етичност в съвременната правна и медийна общност, нашата задочна дискусия с Вас ще трябва да бъде пренесена в този форум. (Честно казано, мислех си за Вас, когато бях принуден да “мигрирам” от Lex.bg – защото знаех, че неподражаемият стил на Вашите коментари ще ми липсва). Оказва се, че след “нашего брата”, юристите, има хора, на които статуквото допада и които виждат грандиозна заплаха за него в моите публикации през последните две години. Поради това, моята борба вече не е само за право, но и за свобода на словото.
    В тази връзка, ще Ви бъда благодарен, ако, според възможностите Ви, популяризирате статията, която сте оценили високо, така, че тя да бъде прочетена от повече хора.
    За съжаление, в този сайта няма “брояч” на прочитанията, поради което нямам представа доколко статията е “видима” за аудиторията. Според мен обаче тази статия е важна, а за да бъде и максимално полезна и да постигне мисията си, трябва да бъде прочетена от достатъчно на брой мислещи юристи.
    Слаби места в статията ми със сигурност има. Убеден съм обаче, че те са несравнимо по-малко, в сравнение с безправната и повърхностна теза, която критикувам. С най-добри пожелания – авторът.

ОТГОВОРИ

Моля напишете Вашия коментар!
Моля напишете Вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.