ПОДКАСТ

(дата на записа: 12.06.2024 г., продължителност: 1:15:05)

(всички теми на Vox Nihili – виж тук)

ВИДЕО

 

Всички епизоди на Вокс Нихили

може да чуете и в YouTube на този адрес.

Протагор [ОБРАЗОВАНИЕТО]“ (22.05.2024)

 

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – сега ги пренасяме в аудио и видео формат.

Епизодът е част от вътрешната за Вокс нихили тема „Платоновите диалози“, която е съвместна инициатива на Ratio BG, Предизвикай правото! и Нов български университет. В епизодите, които са включени в поредицата, ще представяме по един от Платоновите диалози с участието на преподавател от Нов български университет. Стремежът ни ще бъде да свържем всеки един от дискутираните диалози с конкретна тема, която продължава да бъде актуална и днес. Вярваме, че „триалогът“ (във всеки епизод ще участват трима души) върху диалозите може да бъде интересен, а гласът на Платон има място в разговорите за проблемите, чието окончателно решение така и не успяваме да постигнем. А може би точно тази невъзможност да постигнем окончателното решение както по времето, в което са живели Сократ и Платон, така и във времето, когато четем техните диалози, е това, което ни прави хора.

Темата се организира по идея на Стоян Ставру.

 

Любомир Бабуров, Христо Тодоров и Стоян Ставру обсъждат:

– Кой е Хипократ и защо иска да стане ученик на Протагор?

– Срамно ли е да си софист и трябва ли обучението на учениците да бъде заплатено?

– Какво е особеното на „храната за душата“?

– Как се създават добри граждани?

– Каква е разликата между образование и обучение?

– Трябва ли да има ограничения в броя на възможните явявания на изпит за придобиване на юридическа правоспособност?

– Каква грешка е допуснал Епиметей и какви са последиците от нея за хората?

– Защо всеки може да говори по въпросите за доброто управление на полиса и каква е връзката между срама и справедливостта?

– Трябваше ли Калий да спре Сократ, когато той поиска да си тръгне?

– Коя е причината, че „много пъти добри бащи имат лоши синове“?

– Може ли добродетелите да се преподават?

– Помага ли поезията?

– Кои са добродетелите и може ли да се притежават частично?

– Защо „мнозина, макар и да знаят кое е най-доброто, не искат да го вършат“?

– Кога сме „победени от удоволствието“?

– Ще ни спаси ли знанието?

„Протагор“ е един от ранните диалози, в които един срещу друг се изправят достолепният и възрастен чужденец Протагор и все още младият, но популярен в Атина Сократ. Въпреки че разговорът е меко казвано… тегав (/) и преминава през множество кризи, все пак той се развива по начин, при който като че ли в крайна сметка Сократ възприема първоначалната позиция на Протагор, а Протагор – тази на Сократ. Темата е образованието и необходимостта от хора като Протагор, които да обучават младите на държавническо изкуство. Тази тема, заедно с темата за добродетелите, все още е повече от актуална и може да бъде пряко свързана с предмета „гражданско образование“, чието въвеждане в България е пряко свързано с името на нашия гост – проф. д-р Христо Тодоров. Приятно слушане!

 

Разговора може да чуете ТУК.

Допълнителни материали:

Протагор (диалог), Платон, прев. Георги Михайлов. Диалози, том. 1, С., Наука и изкуство, 1979 (линк);

Решение № 8/04.06.2024 г. на Конституционния съд на Република България по конституционно дело №21/2023 г., докладвано от съдия Янаки Стоилов (линк);

Гражданско образование за 11 – 12 клас (учебник), Христо Тодоров, Майя Грекова, Петя Кабакчиева, Луиза Славкова, Кирил Славчев, Просвета, 2021 (линк).

 

Представяне на госта:

Проф. Христо Тодоров е  български философ, културолог, преводач на философски текстове и университетски преподавател. Почетен професор на Нов български университет от 2023 г. Научните интереси на проф. Тодоров са в областите на философската херменевтика, философията на историята, историята на понятията и биоетиката. В тези области са и по-голямата част от курсовете, които води в няколко бакалавърски и магистърски програми в НБУ и преди всичко в програмите по философия и социология.

 

„Сократе, аз похвалявам твоята ревност и твоя начин да водиш разговора. Понеже аз не се смятам изобщо за лош човек, а завистлив най-малко от всички, за теб съм казвал на мнозина, че от тези, които съм срещал, предимно твоите връстници, най-много се възхищавам от те И аз твърдя, че не бих се учудил, ако ти би влязъл в числото на най-прочутите със своето знание хора. А тези проблеми ние ще ги

Протагор,

Платон,

прев. Георги Михайлов

 

 

 

ОТГОВОРИ

Моля напишете Вашия коментар!
Моля напишете Вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.