ПОДКАСТ

(дата на записа: 10.06.2024 г., продължителност: 01:34:46)

(всички теми на Vox Nihili – виж тук)

ВИДЕО

 

Всички епизоди на Вокс Нихили

може да чуете и в YouTube на този адрес.

Философия на конфликта“ (17.06.2024)

 

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – сега ги пренасяме в аудио и видео формат.

 

Любомир Бабуров, Стилиян Йотов и Стоян Ставру обсъждат:

– Надценен ли е консенсусът?

– Как постигаме съгласие?

– Лошо ли е, когато отстъпваме?

– Какво е мястото на конфликтите в подредения космос?

– Защо се борим с другите?

– Какво има да ни каже Фройд за конфликтите в семейството?

– Какво представлява конфликтът между класите?

– Съществува ли класа, която ще сложи край на конфликтите?

– Къде свършва генеративния потенциал на конфликта?

– Как достигаме до съгласие?

– Съществува ли момент, след който не можем да постигнем съгласие?

– Може ли конфликтът да бъде решен от… умората?

– Как решаваме дали да гласуваме на изборите?

– Трябва ли ни краен срок, за да можем да решим една етическа дилема?

– Какъв е опитът на правото с решаването на конфликти?

– Възможна ли е медиацията?

– Защо не стигнахме до „замразените“ конфликти?

Разговорът е за ролята на конфликта в света на хората. Въпреки че повечето от философите, които са посветили време на теорията на конфликта, са търсили начини за неговото преодоляване, съществуват и такива, които смятат, че човешкият модус на съществуване е агонистичен. Конфликтите са неизбежна част от взаимодействието между хората и няма „реалистична утопия“, в която да избягаме от тях. Достатъчно е да дадем един единствен пример: брачният живот 🙂 Човечеството е открило и може би предстои да открие и много нови начини не толкова за решаване, колкото за справяне с конфликти. Навлизането на конфликтите като форма на морално аргументирано зрелище в политиката поставя по нов начин въпроса за това дали и за какво да се борим.

 

Разговора може да чуете ТУК.

 

Допълнителни материали:

Социология (книга), Георг Зимел, прев. Неделка Николова. Велико Търново, ПИК, 2002 (линк);

Социология на господството  (книга) Макс Вебер, прев. Румен Даскалов, Изток-Запад, 2024 (линк);

Космополитизъм срещу национализъм (книга), И. Кант, М. Ж. А. Н. дьо К. Кондорсе, Й. Фихте, ИК „Критика и хуманизъм“, 2003 (линк);

– Съвременният социален конфликт (книга), Ралф Дарендорф, прев. Екатерина Алексиева, Център за изследване на демокрацията, 1993 (линк);

Debating the State of Philosophy: Habermas, Rorty, and KolakowskiJozef Niznik and John T. Sanders, editors Institute of Philosophy and Sociology of the Polish Academy of Sciences Westport, CT: Praeger, 1996 (линк).

 

Представяне на госта:

Проф. Стилиян Йотов е български философ, доктор на философските науки, професор по история на философията в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор на книгите „Справедливост и респект“ (2001), „Равенство и егалитаризъм“ (2004), „Етика и мултикултурализъм“ (2004), „Хабермас и претенциите на автономията“ (2006), „Човешко достойнство и права“ (2016), „Благородство или благотворителност (2018). Преводач на текстове от И. Кант, Ю. Хабермас, Т. В. Адорно, М. Хоркхаймер, З. Кракауер, В. Бенямин.

 

Републиканското устройство е единственото, което е напълно съобразно с правото на хората, но да се създаде то, още повече да се задържи, е до такава степен трудно, че по мнението на мнозина то трябва да бъде държава от ангели, защото хората с егоистичните си наклонности не били способни на устройство с такава възвишена форма. Но сега на уважаваната, но на практика безсилна, основана на разума обща воля идва на помощ природата и при това тъкмо с онези егоистични склонности, така че зависи само от една добра организация на държавата (която в действителност е във възможността на човека) да насочи една срещу друга силите на онези склонности по такъв начин, че едната да възпира другата в разрушителната й дейност или да обезсилва тази дейност: така че резултатът за разума е такъв, като че и двете съвсем не ги е имало; и така човекът бива и принуден да бъде ако не морално добър човек, все пак добър гражданин. Проблемата на образуванието на държавата, колкото това и да звучи грубо, е разрешим дори и за народ от дяволи (ако само имат разсъдък) и тя гласи така: „Едно множество от разумни същества, които, за да се запазят, искат всичките да имат общи закони, всяко от които обаче тайно е склонно да се изключи от тях, да бъдат организирани и устройството им да се уреди по такъв начин, че макар в своите лични състояние на съзнанието и да се противопоставят едно на друго, да възпират едно на друго тези последните така, че в публичното им поведение резултатът да е същият, като че не са имали такива зли състояния на съзнанието.“

 

Кант,

Към вечния мир,

прев. Цеко Торбов

 

Достатъчно е човек да отвори последната страница на Капитала и да види незавършената глава на Карл Макс „За класите“.“

 

Стилиян Йотов

ОТГОВОРИ

Моля напишете Вашия коментар!
Моля напишете Вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.