ПОДКАСТ

(дата на записа: 17.06.2024 г., продължителност: 2:05:33)

(всички теми на Vox Nihili – виж тук)

ВИДЕО

 

Всички епизоди на Вокс Нихили

може да чуете и в YouTube на този адрес.

Лакан и откраднатото писмо“ (17.06.2024)

 

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.

Епизодът е част от вътрешната за Вокс нихили тема „Право и литература“, в която ще се фокусираме върху връзката между литературата и правото, като разглеждаме литературни произведения, в чийто сюжет са вплетени съдебни процеси. Ще се опитаме да „пречупим“ важни прави въпроси през непредвидимостта на литературните текстове, за да представим по един достъпен и надяваме се интересен начин както правото, така и литературата.

Темата се организира по идея на Стоян Ставру.

 

Любомир Бабуров, Дари Тенев и Стоян Ставру обсъждат:

– Кой е Лакан и защо е любимец на филолозите?

– Защо Лакан пише трудно и неразбираемо?

– Какво (за Бога!) означава, че „достоверността на свидетеля е качулката, с която приспиват критиката на свидетелството, като я заслепяват“?

– Каква е разликата между въображаемо, символно и реално?

– Защо се надбягваме с „малкия друг“?

– Трябва ли да има огледала във фитнеса?

– Каква е разликата между Аз-а и субекта?

– Как езикът зачертава субекта??

– По какъв начин е възможен достъпа до реалното?

– Каква е разликата между многовибрантното „р“ и „еднократното“ „р“?

– Ще ги разберем ли японците?

– Кой е Дюпен и как се отнася към Шерлок Холмс и Джейм Бонд?

– Защо трябва да си плащаме на псисоаналитиците?

– Какво представлява нервната кашлица?

– Майката ли е фалосът?

 

Жак Лакан е френски психоаналитик с важни приноси към философията и литературната теория. Води семинари в Париж ежегодно от 1953 до 1981 година, вторият от които има за свой повод разказа „Откраднатото писмо“ на Едгар Алан По. Целта на днешния разговор е както общо представяне на идеите на Лакан по един разбираем начин, така и разкриване на значението на езика в психоанализата. До каква степен редът на символното (езикът) е успял да захване интимния свят на субекта и какво всъщност се крие зад образа и въображаемото, са само част от въпросите. Какво се крие зад откраднатото писмо и как то е свързано с „чистото“ означаващо на парите ще разберете от разговора.

 

Разговора може да чуете ТУК.

 

Допълнителни материали:

Откраднатото писмо (разказ), Едгар Алан По, прев. Борис Миндов, Издателска къща „Ведрина“, София, 1990 (линк);

?crits. Избрано (книга), Жак Лакан, съст. Дарин Тенев, Колибри, 2023 (линк).

 

Представяне на госта:

Дарин Тенев е литературовед и японист. Преподава в Софийския и в Пловдивския университет. Последната му книга е “Три лекции върху Хайдегер. Модалност и идентичност в Битие и време” (Изток-Запад, 2023).

 

„Досега нашето изследване ни е довело до признанието, че автоматизмът на повторението (Wiederholungszwang) възприема принципа си от това, което нарекохме настояване [insistance] на означаващата верига. Самото това понятие ние откроихме като корелативно на ек-зистенцията [ex-sistence] (сиреч на ексцентричното място), в което трябва да ситуираме субекта на несъзнаваното, ако трябва да вземем насериозно откритието на Фройд. Знае се, че именно в основания от психоанализата опит може да се разбере през какви заобикалки на въображаемото действа този захват на символното в най-интимната същност на човешкия организъм.“

Семинарът за „Откраднатото писмо“,

Жак Лакан,

прев. Красимир Кавалджиев

ОТГОВОРИ

Моля напишете Вашия коментар!
Моля напишете Вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.